Репортаж на Гергана Хрисчева за предаването ''Нещо повече''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Осигуряването на лекарства е един от основните проблеми пред хората, болни от епилепсия в България. По данни на Световната здравна организация един на сто души боледува от епилепсия, а всеки пети поне веднъж в живота си е получавал епилептичен пристъп. Това каза пред "Хоризонт" Веска Събева - председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия. По повод Международния ден на хората с това заболяване Националният дворец на културата ще бъде осветен в лилаво в знак на съпричастност към тях.
По данни на НЗОК у нас около 29 хиляди пациенти получават лекарства от позитивния списък. Пациентите с епилепсия обаче са принудени да заменят дълго използвани лекарства с нови, посочи Събева:
Въпросът с лекарствата е много тежък, тъй като ние имаме необходими лекарства, около 12, които са евтини, които са излезли от България и ги няма. Има някои, които не са и толкова евтини, около двеста лева, и хората си ги набавят от чужбина, което не е редно.
Едновремено с това част от диагностиката и различните видове лечения на епилепсията у нас продължава да се заплаща от пациентите:
Днес проблемът е друг. Ако се налага да се лежи в болница, нямат възможност да направят съответните изследвания, за да могат да направят категоричната констатация за каква епилепсия става въпрос и да назначат съответното лечение, защото клиничната пътека е оценена на 320 лева.