Щатският долар се намира под нов натиск от продажби спрямо еврото и йената, тъй като нарастващото напрежение на пазарите на акции отново ограничава "carry trade" статута на европейската и на японската валути (статута им на "евтини/нисколихвени" валути, използвана за покупка на високодоходни финансови активи).
В същото време трусовете на световните капиталови пазари отново намаляват шансовете за по-нататъшно повишение на основните лихвени ставки на Федералния резерв, което оказва допълнително негативно влияние върху "зелените пари". Кризата на фондовите пазари и подновеният спад на петролните цени се отразява негативно и на т.нар. "стоково - зависими" валути като австралийския, канадския и новозеландски долари.
Преди малко еврото поскъпна с 0,9% до нов 4-месечен връх от 1,1297 долара, въпреки серия слаби данни от Германия, които сякаш потвърждават, че основният локомотив за икономическия растеж в еврозоната продължава да губи възходящия си импулс в края на миналата и в началото на настоящата година.
Доларът се понижава с 1,27% и спрямо японската валута, падайки до 15-месечно дъно около 114,21 йени - най-ниско негово ниво от ноември 2014-а година.
Днешното понижение на европейските фондови борси за седма поредна сесия на търговия към най-ниски нива от септември 2013-а година на фона на драматичен спад на акциите от банковия сектор връща и статута на швейцарския франка като "валута-убежище". Щатският долар се понижава с 1,39% до 4-месечно дъно от 0,9718 франка, докато еврото падна към двуседмично дъно от 1,0969 франка.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..