·Китайската централна банка намали изискванията за резерви на търговските банки. След решението акциите паднаха, но юана нарасна.
·Йената продължава да расте и беше най-силната валута в света през месец февруари..
·Слаби стойности на инфлацията в еврозоната поставят под натиск ЕЦБ да предприеме действия.
Валутен пазар
Китайската централна банка намали изискванията за търговските банки с 50 базови пункта и сега те са 17%. Това е петото такова намаление за последната година.
Основната инфлация на потребителските цени в еврозоната излезе 0.7% на годишна база при очаквания за 0.9% и предишна стойност от 1.0%. Тези цифри поставят под натиск ЕЦБ да предприеме действия през март.
Най-голямо движение имаше при евро/долар заради инфлацията на Стария континент и вероятността за промени на следващото заседание на ЕЦБ. Технически беше потвърден пробива на 100-дневната пълзяща средна и сега на прицел е дъното от началото на годината на 1.0729. Нови такива са напълно реални, ако ЕЦБ направи промени.
Долар/йена слезе благодарение на продажбите на износителите в края на месеца.
Суровини
Златото се търгуваше в широкия рейндж от 26 долара, докато пазара консолидира преди следващото движение.
Базовите метали бяха стабилни, въпреки покачването на долара вчера.
Цената на петрола продължи да се възстановява вчера след новината, че Саудитска Арабия обсъжда съвместно с другите производители ограничаването на пазарните колебания.
Капиталови пазари
Въпреки спада на азиатските борсови индекси, европейските успяха да възвърнат загубите и да завършат почти без промяна или с минимални печалби. Американските индекси на Уолстрийт финишириха с минимални загуби.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..