Дискусия в СБЖ обсъди възможното сливане на БНТ и БНР

Сливането на БНТ и БНР ще умножи администрацията, а телевизията ще получи повече пари за сметка на радиото. Около тази теза се обединиха участниците в дискусия за бъдещето на обществените медии и регулаторите. Дебатът бе организиран от Съюза на българските журналисти.
 
Днешната дискусия в СБЖ бе замислена като отговор на провелия се преди 2 седмици в парламента дебат с участието на депутати, издатели, продуценти и главни редактори. Днес тях ги нямаше, но тезата, че БНТ и БНР не трябва да са едно, както и регулаторите СЕМ и КРС, бе повече от категорично заявена. Срещу промяната на медийния закон се обяви Светослав Терзиев, член на управителния съвет на СБЖ:

Тревожи ни амбицията на определени кръгове във властта да доведат положението до свръхрегулация на българските медии.

Срещу честите сравнения с Би Би Си се обяви университетският преподавател Светлана Божилова:

Би Би Си наистина е първата обществена медия и радио-телевизионна корпорация, но Би Би Си функционира благодарение на това, че има независимо финансиране, независимо управление и независима програмна политика.

Според Веселин Божков – председател на КРС, няма политическа воля за сливане. Самият той е против обединението на двата регулатора и даде за пример този в Англия:

От 28 държави, само в 6 държави има конвергентни органи. Офклон струва на английския данъкоплатец 80 милиона паунда, което както и да го смятате, но е от 200 до 240 милиона лева. Кой ще извади тези пари в днешно време?

Иво Атанасов – член на СЕМ, заяви:

Аз съм против сливанията. Против, защото съм убеден, че двете медии ще работят и работят по-добре поотделно, отколкото заедно.

В дискусията се включиха и журналисти. Петър Волгин от БНР:

Идеята за сливане на БНР и БНТ има две основни цели – едното са пари, и второто, за което става дума, е контрол.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!