· Широкообхватно рали на европейските облигации
· Златото отстъпи от скорошните върхове заради покупките на рискови активи
· Скок на базовите метали след положителни търговски данни от Китай
Валутни пазари
Доларовият индекс нарасна вчера, въпреки слабите икономически данни от САЩ и ралито на акциите. Големите губещи бяха еврото и швейцарският франк, като макрофондове и търгуващи по модели фондове разпродаваха двете валути при пробива на нивата от 1,13 при еврото.
Слабият спад на петрола доведе и до незначителен интерес за покупки на зелените пари срещу канадския долар.
Лихви
Вчера беше налице цялостно рали при европейските облигации. Доходността на десетгодишните книжа спадна между 2 и 6 базови пункта във Великобритания, Германия и Франция.
В САЩ доходността по десетгодишните книжа спадна с 1,2 базови пункта до 1,764%, тъй като по-слабите данни в крайна сметка натежаха над ралито при акциите.
Суровини
Златото започна бавно да отстъпва от върховете от преди три седмици, тъй като покупките на рискови активи доведоха до сила на долара и акциите.
Базовите метали поскъпнаха след данни от Китай, показали, че търсенето на суровини се възстановява.
Цената на петрола консолидира след печалбите от предишните дни. Вчера стана ясно, че нивата на запасите в САЩ са по-големи от предварително считаното. Слуховете дали иранският министър на петрола ще присъства на срещата на 17 април в Катар допринесе за по-голяма волатилност в интрадневната търговия.
Капиталови пазари
Положителният ефект от вчерашните по-добри данни от Китаай се разля на европйските и американските капиталови пазари. Най-голямо движение имаше при акциите, свързани със суровините и при тези от банковия сектор.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..