Продажбите на дребно във Великобритания се понижиха през март с най-солидно темпо от повече от две години насам, което е ясен сигнал, че британските потребители са доста предпазливи на фона на засилващата се несигурност относно икономическите перспективи преди ключовия референдум през юни за бъдещето на страната във или извън рамките на Европейския съюз, показват данни на британската официална статистика ONS.
Обемът на продажбите на дребно през март се сви с цели 1,3% не месечна база при прогноза за доста по-скромно понижение с 0,1% след спад с 0,5% през февруари (низходяща ревизия от предишна оценка за понижение с 0,4%). Това представлява влошаване на продажбите на дребно за втори пореден месец и най-солиден техен спад от януари 2014-а година.
На годишна база британските продажби на дребно се увеличиха през март с 2,7%, но след тяхно повишение с 3,6% през февруари (низходяща ревизия от скок с 3,8%) и при очаквания за ръст с 4,4 на сто.
Изключвайки горивата, продажбите на дребно на Острова се свиха с цели 1,6% на месечна база (при прогноза за понижение с едва 0,3%) след тяхно понижение с 0,3% през февруари (низходяща ревизия от понижение с 0,2%), като на годишна база нараснаха с едва 1,8% (при прогноза за повишение с 3,8%) след ръст с 3,7% през предходния месец (низходяща ревизия от предишна оценка на ONS за повишение с 4,1%).
Въпреки доста по-слабите от очакваното данни за март, продажбите на дребно през първото тримесечие на годината все пак отбелязват повишение с 0,8% спрямо последното тримесечие на 2015-а година, докато продажбите, изключвайки горивата, нарастват с 0,9 на сто. Това означава, че търговията на дребно ще продължава да оказва известна подкрепа за растежа на британската икономика през периода януари - март, въпреки че по принцип тя формира едва около 5,7% от БВП на страната.
Британската лира реагира леко негативно на по-слабите данни, понижавайки се към до двудневно дъно от 1,4297 щатски долара, преди обаче да стабилизира малко над 1,4300 нивото. В същото време еврото отскочи към 0,7892 паунда, но остава да се търгува близо до вчерашното триседмично дъно около 0,7864 нивото в очакване на края на днешното редовно заседание на Европейската централна банка (от 14:45 ч.).
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..