Долар/йена започна да слиза преди заседанието на ЯЦБ

·  Американският лек суров петрол удари върхове от 44.50 долара за барел и затвори седмицата почти на 44 долара

·  Съобщенията, че ОПЕК ще проведе извънредно заседание през май даде подкрепа на петрола

·  Допълнителна сила на черното злато дадоха данните за рекордно висок внос на Китай

·  Базовите метали поскъпнаха, но златото отстъпи позиции

Валутни пазари

Валутите предлагащи сигурност продължиха да падат в петък. Еврото, швейцарският франк и най-вече йената се понижиха. Долар/йена достигна 111.91 при задействане на множество стоп ордери. Налице бяха покупки от японски банки при нивата над 109, но пък хедж фондовете използват покачванията за продажби. В краткосрочен план слаба съпротива е 50-дневната пълзяща средна на 111.85, но главна съпротива е 114.20. Основен двигател на двойката е предстоящото на 28 април заседание на Японската централна банка.

Еврото постоянно се натъква на разпродажби в зоната 1.14/1.15 и беше свалено заради слабия резултат на производствения PMI индекс, който отчете най-лош резултат след септември 2009.

Канадският долар се представя добре благодарение на подкрепата, идваща от петрола.

Лихви

Лихвите останаха основно без промяна за деня като доходността по 10- годишните американски облигации се повиши с 2 базови пункта.

Суровини

Златото спадна в петък, но от началото на годината се радва на постоянни покупки. Миналата седмица дългите позиции в жълтия метал нараснаха с 2% до най-високи нива след октомври 2012.

Дългите позиции в среброто скочиха с 21% и достигнаха рекордно високи нива. Среброто се представя изключително силно особено когато набере скорост. Ниската ликвидност при него обаче го прави уязвимо на резки корекции.

Базовите метали нараснаха като алуминиума отчете най-голямо седмично повишение за последните 3 години благодарение на оптимизма около Китай. Голдман Сакс остава обаче скептичен за ралито на суровините, тъй като дългосрочните проблеми с излишните капацитети продължават да съществуват.

Петролът удари връх на 44,50 долара за барел и затвори седмицата почти на 44 долара. Подкрепа оказаха съобщенията, че ОПЕК планира извънредна среща през месец май. Друг благоприятен фактор бяха данните от Китай, където вноса през март е вторият най-голям в историята и отчита 7,7 милиона барела или с 21,6% повече на годишна база. Причината за този резултат е най-вече струпването на запаси от правителството.

Капиталови пазари

Американските фондови пазари отвориха с понижение заради европейските индекси и не получиха подкрепа от доклада за PMI индекса в производствения сектор на Стария континент. По-късно през деня рали изтри загубите поне при Дау Джоунс и Стандард енд Пуърс, но Насдак остана със загуби заради разочароващ доклад за печалбите на Майкрософт.

Бул Тренд Трейдър




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10