· Златото се покачва заради нарастващите опасения около становищата на Американската и Японската централна банка
· Йената и днес расте
· Американският лек суров петрол поскъпва
Валутни пазари
Британският паунд се опитва да пробие върха на оформилия се рейндж при 1.45 и се търгува над 100-дневната пълзяща средна при 1.4418. Рейнджът се оформи през последните два месеца и пробив нагоре би бил значително постижение.
В двойката австралийски долар/новозеландски долар са налице много купувачи преди заседанието на Новозеландската централна банка в четвъртък. Вярно е, че суровините се възстановиха след предишното изненадващо намаление на новозеландските лихви, но цените на млечните продукти остават ниски. Дори и този път да няма промяна на лихвите, пазарите очакват от Новозеландската централна банка предпазливи изявления.
Еврото се търгува без особена промяна на нивата над 1.1250 срещу долара.
Лихви
Доходността нарасна незначително вчера, но отчита значително покачване за последната седмица. Тази по американските десетгодишни облигации се движеше в тесен рейндж от 5 базови пункта между 1.86% и 1.91%. Малко по-слаби данни от САЩ доведоха до затваряне с ръст от 4 базови пункта на 1.90%.
В Европа доходността скочи с 4 базови пункта във Франция до 0.60%, с 3 базови пункта в Германия до 0.26% и с 1 пункт във Великобритания до 1.61%.
Суровини
Златото нарасна след по-слаб резултат от очакваното при продажбите на жилища в САЩ, който доведе до спад на долара. Инвеститорите обаче не заемат агресивни позиции преди заседанието на Федералния резерв.
Слабостта на зелените пари не помогна на базовите метали. Вместо това нарастващите запаси натежаха над сектора.
Петролът беше умерено продаван. Саудитска Арабия оповести, че ще завърши разширението на петролното поле Шаиба до юни, което ще доведе продукцията на страната до 12 милиона барела на ден. Производството на Иран пък се е увеличило с 1 милион барела на ден от началото на годината. Кувейт очаква неговото производство да достигне 3.15 милиона барела до юни след края на работническата стачка.
Капиталови пазари
Акциите и петролcj бяха вчера слабо продавани при спокойна търговия преди заседанията тази седмица на централните банки в САЩ, Япония и Нова Зеландия.
Европейските индекси загубиха позиции заради слаб резултат за бизнес настроенията в Германия. На Уолстрийт американските акции пострадаха заради загубите в енергийния сектор.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..