Икономиката на Великобритания забави очаквано своя растежен импулс през първото тримесечие на годината в резултат на отслабения растеж в световен план, воден от забавянето в Китай, но несигурността около бъдещето на страната във или извън ЕС преди предстоящия на 23-и юни важен референдума вероятно ще продължи да вреди и занапред на британските растежни перспективи.
Брутният вътрешен продукт на Великобритания се повиши през периода янури - март 2016-а година с 0,4% на тримесечна база след растеж с 0,6% през последното тримесечие на миналата година, показват предварителни данни на британската статистика ONS, съвпадащи със средните прогнози на финансовите пазари.
Основна причина за по-слабия растеж в началото на годината е свиването на производствения сектор с 0,4% след аналогичен спад и през предходното тримесечие. Спад с 2,2% за второ поредно тримесечие бележи минно-добивната промишленост, повлияна отново негативно от падащите цени на петрола и на останалите ключови суровини, докато промишленото производство се сви с 0,4% след слаб растеж с 0,1% през четвъртото тримесечие на 2015-а година.
Влошаване с 0,9% отчита и строителството, след като в края на миналата година то нарасна с 0,3%.
Основен двигател на икономическия растеж продължава да бъде сектора на услугите, който формира близо 78% от общия БВП на Острова. Според предварителните данни на ONS производството сектора на услугите се е повишило през първото тримесечие с 0,6%, но след негов растеж с 0,8% в края на миналата година.
На годишна база БВП на Обединеното кралство се повиши през трите месеца до края на март с 2,1%, запазвайки темпото на растеж от края на 2015-а година и при средни очаквания за забавяне на икономическия растеж до 2,0 на сто.
Добрата новина е, че Великобритания продължава да отчита растеж, но настоящите страхове от възможно напускане на ЕС вредят на нашата икономика, заяви британският финансов министър Джордж Озбърн след оповестените от ONS предварителни данни.
Британската статистика оповести и свои предварителни оценки за растежа през март на трите важни икономически сектора, според които индустриалното производство е нараснало с цели 1,9% при слабо повишение с 0,2% в сферата на услугите и съществено свиване с 4,4% в строителния сектор. Официалните данни на ONS за състоянието на трите важни сектора на британската икономика през март ще бъде оповестени през следващия месец.
Британската лира се понижи до часово дъно за деня към 1,4544 долара малко преди оповестяването на предварителни данни на ONS за състоянието на икономиката в началото на годината. Последва обаче поскъпване на паунда към 1,4618 долара, тъй като инвеститорите сякаш се успокоиха, че данните оправдаха техните очаквания за макар и по-бавен растеж на БВП с 0,4% през първото тримесечие на годината и след като растежът на годишна база остана на нивото от края на 2015-а година.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..