Промишлената активност на Великобритания се сви през април за първи път от три години насам, което е ясен знак за продължаващо влошаване на производствения сектор и в началото на второто тримесечие, показват данни от проучване на агенция Markit.
Британският промишлен PMI индекс се понижи изненадващо през април до 49,2 пункта от 50,7 пункта през март (низходяща ревизия от предишна оценка за индекс на ниво от 51,0 пункта) и при прогноза за повишение до 51,2 пункта. Това е най-ниското ниво на индекса от февруари 2013 година и негово първо понижение под важното ниво от 50 пункта след 37 поредни месец на експанзия в промишлената сфера.
Промишленият PMI индекс на Великобритания падна през април под ключовата бариера от 50 пункта за пръв път от повече от три години насам, подчертавайки за наличието на по-нататъшно задълбочаване на низходящото развитие на сектора в началото на второто тримесечие, заяви Роб Добсън, старши икономист в агенция Markit.
Промишлеността остава един от най-уязвимите сектори в британската икономика и продължава да бъде изправена пред насрещните ветрове, идващи зад граница, като по-слабото търсене на азиатските пазари и в еврозоната.
Най-солидно отслабване в промишления сектор е регистрирано при производството на потребителски стоки и на средства за производство, тъй като инвеститорите отлагат все по-трайно своите разходи в очакване на предстоящият на 23-ти юни референдум за по-нататъшното членство на Великобритания в Европейския съюз.
Слабият производствен сектор не успя да допринесе за икономическия растеж на Великобритания през цялата изминала година, като в същото време секторът на услугите беше основна движеща сила за възстановяване на британската икономика. В тази връзка вниманието на финансовите пазари ще се насочи към аналогичното PMI проучване за активността в сектора на услугите, което ще бъде оповестено в четвъртък (5-ти май).
Британската лира реагира негативно на доста слабото промишлено PMI проучване, отстъпвайки към 1,4705 долара, след като точно преди данните на агенция Markit поскъпна за кратко до нов 4-месечен връх около 1,4769 нивото.
В същото време еврото продължава да поскъпва на валутния пазар както спрямо британската лира, така и спрямо долара, намирайки подкрепа от серия по-добри от очакваното икономически данни от еврозоната. В края на миналата седмица Евростат представи предварителни данни, показващи изненадващо удвояване на растежа на БВП на еврозоната през първото тримесечие на настоящата година с 0,6% спрямо анемичен растеж с 0,3% в края на 2015 година при прогноза за по-скромно повишение с 0,4 на сто. На годишна база БВП нарасна в началото на настоящата година с 1,6%, запазвайки темпото на растеж от края на предходната година и при очаквания за забавяне на растежа до 1,4 на сто.
В понеделник пък агенция Markit отчете ускоряване на промишлената експанзия в региона, като окончателният индекс PMI в сферата на промишлеността се повиши през април до 51,7 пункта от 51,6 пункта през март и над предварителен индекс на ниво от 51,5 пункта.
Всички това задълбочава възходящото движение на единната европейска валута, като преди малко еврото поскъпна до 9-месечен връх от 1,1616 долара, отправяйки поглед към неговия важен бивш връх от 24-ти август 2015 година около 1,1712 долара. Слабите данни от Великобритания доведоха до нарастване на еврото до двуседмичен връх от 0,7887 паунда.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..