Активността в строителната сфера на Великобритания се влоши през април до близо тригодишно дъно, тъй като несигурността преди предстоящия на 23-ти юни важен референдум за бъдещето на Великобритания във или извън ЕС продължава да вреди на общото бизнес доверие в страната, показва проучване на агенция Markit.
Индексът PMI, измерващ строителната активност на Острова, падна през април до 52,0 пункта от 54,2 пункта през март при очаквания за по-скромно понижение до 54,0 пункта. Въпреки че PMI индексът продължава да задържа за 36-и пореден месец над важното ниво от 50 пункта (водораздел между експанзията и свиването на строителната индустрия), той се влоши през април до най-ниско ниво от юни 2013-а година.
По-слабите прогнози за растежа на британската икономика в комбинация с несигурността преди референдума за по-нататъшното членство на страната в Европейския съюз изглежда дават ясни причини на клиентите да отложат решенията си за големи по размер разходи, докато "не се разсее мъглата", отбеляза икономистът на агенция Markti Тим Муур.
Отскок до 51,5 пункта през април отбелязва индексът, измерващ активността в жилищното строителство, но след като през март той удари най-ниско ниво от януари 2013 година от 50,3 пункта.
Днешните слаби резултати от проучването за строителния сектор са факт след оповестени вчера данни на Markit, показващи изненадващ спад на активността в промишлената сфера през април до най-ниско ниво от февруари 2013-а година.
Трябва обаче да се има предвид, че бизнес активността в строителния сектор на Обединеното кралство формира едва малко над 6% от БВП на Острова, като по-съществено влияние върху британската икономика оказва състоянието на сектора на услугите. Резултатите от последното проучване на Markit за активността в британската сфера на услугите през април ще станат ясни утре (5-и май).
Британската лира реагира негативно на днешното строително проучване, задълбочавайки своето низходящо движение, стартирало след вчерашните шокиращо слаби данни за промишлената активност. Паундът се понижава с 0,3% към 7-дневно дъно от 1,4471 долара, като в същото време еврото нарасна с 0,28% към двуседмичен връх от 0,7935 долара.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..