Първи ден от изслушванията на кандидатите за генерален директор на БНР

| обновено на 11.05.16 в 17:50
Снимка: Ивайло Михайлов

В стегнат и динамичен формат в Съвета за електронни медии (СЕМ) започнаха събеседванията с кандидатите за генерален директор на Българското национално радио (БНР). Желаещите да оглавят радиото са 12, а изслушванията са в три поредни дни – днес, утре и в петък. Всички кандидати ще имат на разположение до два часа, за да представят концепциите си. Днес пред СЕМ се представиха Александър Велев, Петър Волгин, Георги Василски и Светослав Костов.

В концепцията си бившият генерален директор на БНР Александър Велев залага на детайлното изследване на аудиторията, на прецизиране на програмните схеми, на прозрачност в управлението. Сред проблемите на БНР той открои спадащия пазарен дял, застаряващата аудитория, сегментирана в малки селища и влошено качество на програмите:

Това, което замисляхме като „Преди всички“, „Хоризонт до обед“, „12+3“, „Нещо повече“ в момента се е превърнало в еднотипна програма, в която вървят едни и същи безкрайни телефонни разговори.

Велев говори за нереформираната система в БНР, която работи без ясни правила:

Новите технологии водят и до преструктуриране вътре в радиото. Нямаше плавен преход към нови професии, отмиране на други и цялостна структурна реформа.

Александър Велев планира детайлно изследване на аудиторията, а концепцията му се опира на четири основни пункта: качество, реформа, доверие и диалог.

Втори пред СЕМ изложи своята управленска визия журналистът Петър Волгин. Той акцентира върху кризата в БНР и заяви, че ще предложи операция „Чисти ръце“ – ДАНС и прокуратурата да извършат много сериозна проверка.

Това, което липсва на радиото, е да бъде наложена персонализацията. В телевизията можеш да говориш абсолютни баналности и пак да си известен, защото образът ти се вижда. Но ако имаш силни личности, хора, които знаят какво и как да кажат, то тогава те ще станат популярни, защото говорят умни неща.

Петър Волгин предвижда засилване на международната линия и присъствието на международната политика в програмата, защото по думите му живеем в тотално свързан свят. Според Волгин само предаването за външна политика и анализи „Събота 150“ далеч не е достатъчно. Той залага на откриването на нови кореспондентски пунктове, защото:

Това е най-важно в днешния свят – хората искат да знаят какво се случва по света, защото вече са граждани на този свят и когато се качват на самолета за Виена или Вашингтон трябва да знаят какво става там.

Волгин се обяви против евентуалното сливане на БНР и БНТ, защото това би довело до тотално обезличаване на Радиото за сметка на Телевизията. Той планира подписване на Пакт за независимост с основните политически сили за ненамеса в работата на радиото. Журналистът има и специална идея за вечерните часове на "Хоризонт", а именно - водещи да са хора с различни възгледи, не само политически.

Георги Василски, главен продуцент на програма „Христо Ботев“, заяви, че ще работи за налагане на добрия тон, подобряване на езиковата култура и изчистване на програмните профили.

Много често продукция, правена от една програма, остава само там, а може да направи друг адресат чрез преформатиране, смята Василски, според когото радиото има и много добра драматургична продукция, която обаче е подценена.

Светослав Костов, който оглавява спортната редакция на „Хоризонт“ предвижда длъжност административен директор и засилване на участието на районните радиостанции в „Хоризонт“, защото по думите му липсват регионални теми. Има и дефицит на предавания за малцинствените групи.

Той ще заложи на по-кратки  модули за по-добра слушаемост. Костов има идея за общ програмен център, който да изгражда политиката на радиото при формиране на общественото мнение, както и за мултимедийна платформа като дирекция в БНР, която да отговаря за радио Binar, социалните мрежи и портала bnr.bg.

Кандидатът предлага създаването на общ продуцентски център съвместно с БНТ, за да могат музикалните състави на БНР да имат повече участия.

Утре изслушванията продължават с Жени Гаджалова, Росланна Белчева, Митко Димитров и Христин Стрижлев. В петък жребият определи концепция за БНР да представят Иво Тодоров, Васил Чобанов, Петър Пунчев, Валерий Тодоров. 

12 кандидати за генерален директор на БНР бяха допуснати до събеседване от СЕМ, след като Михаела Божидарова отпадна от конкурса по документи, тъй като не е представила доказателства, че вече не е съдружник в търговско дружество.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!