· Водещият индекс FTSE 100 се повиши, следвайки ралито при петрола
· GBP/USD се търгува в зоната между 100- дневната и 200- дневната пълзяща средна
· Британските банки намаляват експозициите си в активи в паунди
Последното проучване на общественото мнение във Великобритания дава леко предимство на лагера на “оставащите”. Според последната анкета, проведена на 6 юни за оставането на страната в ЕС са се обявили 43%. 42% са “За” напускане на ЕС. Това е в пълен контраст с анкетата от 3 юни, когато 45% се бяха обявили за напускане срещу 41%, желаещи Великобритания да остане в ЕС.
В резултат британският паунд поскъпна с около процент спрямо зелените пари, достигайки 200- дневната пълзяща средна. Двойката GBP/USD все още продължава да се търгува в диапазона между 100- дневната и 200- дневната плъзгаща се средна.
Волатилността при стерлинга продължава да бъде висока.
Доходността по европейските облигации се понижи, което доведе до спад и при британските дългови книжа, които отстъпиха с 1.6 базисни пункта. Доходността по 30-годишните британски облигации намаля до 2,095%.
FTSE 100 се покачи, повлиян от силното представяне на черното злато. Петролът се търгуваше на 10- месечен връх. Акциите на Royal Dutch Shell поскъпнаха с 3,07% до 17,65 паунда, след като компанията обяви плановете си да продаде активи на стойност 30 млрд. долара през следващите две години.
Проучване и коментари
Според данни на Английската централна банка, британските банки са намалили експозициите си в активи в лири през март до най-ниското ниво от януари 2009 година.
59 млрд. паунда може да струва на финансовите институции волатилността около референдума за оставането на страната в ЕС.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..