· Brexit е накарал инвеститорите да ребалансират портфейлите си
· Кросовете при паунда показват висока волатилност
· Британските облигации се понижиха с 6.6 базисни точки до 1.14%
Вчера бе направено ново проучване, потвърждаващо нагласите за излизане на страната от ЕС. 100- дневната пълзяща средна бе пробита, при което двойката GBP/USD продължи с понижението си към силната подкрепа на 1.4000.
Инвеститорите са принудени да продават паунди, за да хеджират портфолиото си дори и да са твърдо убедени относно изхода от референдума. Високата волатилност струва скъпо, но евентуален Brexit ще струва по-скъпо.
Волатилност
Кривата на волатилността достигна нови върхови стойности. Кросовете на паунда също показват висока волатилност. Основните парични потоци на пазара са покриващите позиции на маркет мейкърите.
Лихви
Доходността по 10- годишните британски дългови книжа се понижи с 6.6 базисни точки, достигайки 1.14%.
Акции
Водещият британски индекс FTSE 100 загуби около 100 млрд. паунда за последните 4 дни. По време на вчерашната търговия той проби подкрепата на 6000. Акциите на минните компании бяха сред най-лошо представилите се, водени от поевтиняването при медта. Ценните книжа на Anglo American спаднаха с 5.7%, BHP Billiton загубиха 4.1%, а Antofagasta и Glencore се понижиха съответно с 5.3% и 3.6%.
Проучване и коментари
Банките са взели 2.46 млрд. паунда (3.5 млрд. долара) чрез първите три допълнителни ликвидни операции от страна на Английската централна банка, чиято цел е да им осигури ликвидност докато премине референдума.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..