Бразилският реал засенчва валутите на развиващите се пазари

валути;валутни пазари

Между 20-ти и 23-ти юни валутите на развиващите се пазари продължиха с поскъпването си спрямо долара. Силното движение от последната седмица обаче се забави.

Най-силно представяне записа бразилският реал, който успя да поскъпне с 2.33%. Мексиканското песо нарасна с 0.92%.

На председателят на долната камара на бразилския парламент Едуардо Куня (инициатор на процеса по импийчмънт на бившия президент Дилма Русеф) са били повдигнати обвинения за корупция. Новината бе приета положително от пазарите като сигнал, че може би идва края на продължаващата политическа борба както и за възстановяване на стабилността в страната. Инфлацията през първата половина на юни се е покачила с 0.4 на сто на годишна база. Всичко това допринесе за поскъпването на бразилската валута спрямо зелените пари. Бразилският реал вероятно ще се търгува в диапазона 3.35-3.38.

Индексът на потребителските цени в Южна Африка за месец май нарасна с 6.1% на годишна база и с 0.2% на месечна.(спрямо 0.8% за предходния месец). Това са позитивни новини за южноафриканския ранд.

В Мексико настъпиха рокади сред лидерите на опозиционните партии, поради натиска, който дойде от протестите (стачката на учителите както и демонстрациите за реформа на образователната система в страната). Това отвори път на управляващата партия за диалог с протестиращите относно реформите в образованието. Пазарите възприеха това като добра новина, което доведе до ръст на мексиканското песо срещу долара. Валутата се търгува на нива 18.4-18.5 за долар.

Турската централна банка взе решение да остави основната лихва в страната без промяна на ниво от 7.5%. Наскоро публикуваните данни показаха, че засега няма нужда от стимули от страна на централната банка. Това бе благоприятно за турската лира, която успя да поскъпне.

Китайският индекс MNI, измерващ бизнес настроенията и основаващ се на анкети, проведени сред бизнес лидерите на компании от фондовата борса успя да се покачи. За последния месец той бележи ръст до 54.5 пункта спрямо 50 пункта месец по-рано. Това показва засилване на доверието в макроикономическата политика на правителството в Пекин. В следствие на това китайският юан успя да нарасне.

В Индия рупията реализира спад спрямо щатската валута поради факта, че преди два дни редица райони от източната част на страната станаха свидетели на проливни дъждове, които доведоха до свлачища и отнеха живота на почти 100 души. Това се отрази върху валутния курс на страната.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10