Двойката EUR/USD успя да достигне нов седмичен връх, покачвайки се до нивото от 1,1350. Единната валута получи подкрепа от добрите данни за PMI в сферата на услугите за еврозоната. Но двойката трудно би се задържала на тези нива.
Индексът PMI в сферата на услугите за еврозоната излезе заедно с френския PMI, който отчете покачване до 52 пункта спрямо очакванията за 50.5. В същото време производственият PMI във Франция се понижава до 48.5, като очакванията бяха да достигне 48.8 пункта.
В Германия предварителните данни за PMI в сферата на услугите се забави, достигайки 53.3 спрямо предварителните прогнози за 54.4 пункта, но индексът в сферата на производството отчете леко повишение до 53.6 пункта. Общо за еврозоната PMI нарасна до 53.3, което е най-доброто представяне за последните 7 месеца. Въпреки това според Markit забавянето в производството може да охлади оптимизма и да доведе до забавяне на растежа през следващите месеци. Инфлационният натиск междувременно остава на дневен ред.
EUR/USD успя да се покачи след публикуването на френските данни, като достигна 1,1355, но двойката трудно би се задържала на тези нива. Продажби при EUR/GBP доведоха до натиск и поевтиняване при еврото.
Двойката EUR/USD остава все още близо до достигнатите върхове не толкова поради силното търсене на евро, колкото заради разпродажбите на долари. Участниците на валутния пазар са доста скептични по отношение на паричната политика от страна на Фед. А това от своя страна поставя щатската валута под натиск.
Недоверието към валутния пазар е в силен контраст с пазара на дългови книжа, където доходността по 10-годишните облигации се покачи с 10 базисни пункта над дъната от миналия месец. Дивергенцията между двойката USD/JPY и 10-годишните американски облигации е малко вероятно да продължи, с оглед на силната корелация помежду им.
Ако 10-годишните американски дългови книжа започнат да реагират на изявленията от страна на Фед и доходността им се повиши над 1,60%, това по всяка вероятност ще доведе до покачване на USD/JPY до 102.00. Но засега и двата финансови инструмента се движат в тесни граници, тъй като пазарите се намират в летен застой. Повечето инвеститори са на плажа, а не пред мониторите.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..