Цените на вносните стоки в САЩ се понижиха през август за пръв път от февруари насам с оглед на по-ниските петролни цени, показват данни на Департамента по труда.
Цените на внос се понижиха с 0,2% спрямо юли, когато нараснаха с 0,1% при средна прогноза на финансовите пазари за понижение с 0,1 на сто. Това представлява първо понижение на импортните цени от февруари насам и се дължи в най-голяма степен на спада с 2,8% на цените на вносния петрол спрямо юли, като в същото време те все още остават с 12,9% под нивото от година по-рано. Цените на внос на индустриалните стоки извън петрола се свиха с 0,6%, на храните и напитките - с 0,5% и на внесените превозни средства и части за тях - с 0,2 на сто.
На годишна база цените на внос се понижават през август с 2,2% след техен спад с 3,7% през юли, оправдавайки средните очаквания на финансовите пазари. Това представлява влошаване на вносните цени на годишна база за 25-и пореден месец, но се запазва тенденцията за трайно забавяне на тяхното понижение, която е в сила от миналия септември, когато те отчетоха спад с цели 10,7 на сто. Намаляването на цените на внос на годишна база през август е и най-слабото тяхно понижение от октомври 2014-а година насам.
Експортните цени на САЩ през август се понижиха с 0,8% на месечна база след тяхно повишение с 0,2% през юли, отбелязвайки най-солиден спад от януари насам, като на годишна база регистрираха спад от 2,4 на сто.
Слабите импортни цени остават фактор, който допринася за ниската инфлация в САЩ в момент, когато Фед желае да види по-стабилно повишение на потребителски цени, за да предприеме повишение на лихвените ставки. Силният долар е една от причините за това, правейки импортните стоки по-евтини и по-атрактивни за американските потребители. В същото време силният долар вреди на американския износ и респективно на икономическия растеж.
Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...
Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..
Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..
Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..
Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..