Швейцарската централна банка запази без промяна основните си лихвени ставки

След края на днешното редовно заседание Централната банка на Швейцария (ШЦБ) запази очаквано без промяна своята отрицателна депозитна лихва на ниво от -0,75% и целевия диапазон на тримесечния швейцарски Либор между -1,25% и -0,25%, потвърждавайки, че при необходимост ще продължи да бъде активна на валутните пазари с оглед на "надценения" швейцарски франк.

ШЦБ отново подчерта, че отрицателните лихвени ставки и нейното желание да интервенира на валутните пазари за цел да направят инвестициите в швейцарски франк по-малко атрактивни, оказвайки по този начин натиск върху стойността на местната валута. Банката продължава да смята, че швейцарският франка е все още значително надценен.

Целта на провежданата от ШЦБ експанзивна парична политика е да стабилизира ценовото развитие и да подкрепи икономическата активност.

През второто тримесечие БВП на Швейцария нарасна с 2,5% на годишна база, като това предполага за наличието на малко по-силно възстановяване на икономиката от средата на миналата година насам. В тази връзка ШЦБ вече прогнозира икономически растеж от 1,5% през настоящата година спрямо предишна прогноза за растеж между 1% и 1,5%. Банката очаква икономическото възстановяване да продължи, макар и с по-умерено темпо през второто полугодие спрямо първите шест месеца.

В същото време Централната банка на Швейцария остави без промяна своята прогноза за понижение на инфлацията с 0,4% през тази година, но ревизира леко надолу оценката си за растежа на инфлация през 2017-а до 0,2% от предишна оценка (направена през юни) за повишение с 0,3% и вече очаква доста по-слабо ускорение на инфлацията през 2018-а година до 0,6% от досегашна прогноза за повишение с 0,9 на сто.

Банката отбеляза, че постепенно възстановяване на световната икономика е продължило през второто тримесечие. Икономическата активност в САЩ е задвижвана до голяма степен от по-силно потребителско търсене, докато развитието на трудовия пазар продължава да бъде благоприятно. Относно европейските страни, ШЦБ преценява, че икономическото развитие варира - във Франция и Италия бележи стагнация, докато в Германия, Испания и Великобритания отново има относително здрав растеж. Китайската икономика също бележи известно подобрение, благодарение на паричните и фискални стимулиращи политики.

Въпреки това Централната банка на Швейцария продължава да смята, че рисковете пред глобалната икономики остават в низходяща посока (за по-слаб от очакваното растеж) и отбеляза, че Brexit (решението на британците да напуснат ЕС) е причинил значителна несигурност, правейки по-труда оценката за глобалните икономически перспективи. Това накара ШЦБ да ревизира надолу своите прогнози за икономическия растеж във Великобритания и в еврозоната.

Днешното решение на ШЦБ за запазване на досегашната парична и лихвена политика беше очаквано, но по-ниските инфлационни прогнози за следващите две години и поредните ясни сигнали, че банката остава в готовност да интервенира, за да ограничи поскъпването на местната валута, провокира известно понижение на швейцарския франк.

След края на заседанието на банката, щатския долар поскъпна с 0,3% към часови връх за деня от 0,9766 франка, докато еврото нарасна към часови връх от 1,0961 швейцарски франка.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10