Последните данни, публикувани от Commitment of Traders (COT) показват, че институционалните инвеститори и валутните спекуланти са понижили позициите си в долари и са намалили залозите си шест пъти през последните седем седмици.
Големите хедж фондове, както и големите спекуланти държат доларови позиции на стойност 7.13 млрд. долара към 13 септември, според последните данни от доклада на CFTC.
На седмична база това е намаление с 1.97 млрд. долара, след като за предходната седмица (6 септември) нетната дълга позиция бе в размер на 9.10 млрд. долара. Това включва контрактите на долара спрямо еврото, британския паунд, йената, австралийския долар, канадския долар и швейцарския франк.
Така спекулативните позиции на щатската валута се задържат на нива под 10 млрд. в продължение на пет поредни седмици.
Данните от последната седмица показват ръст на контрактите на основните валути спрямо доларовите. Тези в евро са достигнали + 11 155, в паунд + 7148, а в йени + 2 357.
На другия полюс са тези, които са отчели понижение. Мексиканското песо е със спад от – 7 348 контракта, канадския долар с – 3 847, австралийски долар с –2492, новозеландски долар с -999 и швейцарски франк със спад от -103 контракта.
Забележими промени:
Спекулативните позиции в британски паунд са се увеличили за трета поредна седмица, след като преди това отчетоха осем поредни седмици на спад.
Позициите в евро се увеличиха след понижението през последните две седмици.
Позициите в йени също нараснаха след спада в седмицата до 6 септември.
Австралийският долар се понижи за трета поредна седмица, достигайки най-ниското ниво за последните пет седмици.
Тези данни от COT са към 13 септември и дават представа как са се позиционирали на фючърсните пазари големите спекуланти и институционални инвеститори.
Всички валутни позиции са в пряка връзка с щатския долар. Например залог за еврото означава, че единната валута ще се покачи спрямо зелените пари, докато залог против еврото ще означава ръст за американските пари.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..