Европейските фондови пазари бележат солидно понижение в началото на седмицата след агресивни разпродажби на банкови и акции на енергийните компании.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 1,48% и е на път да отбележи най-солиден дневен спад от началото на юли насам.
Всички секторни индекси са на "червена територия", като най-солидно понижение съответно с 1,63% и с 1,8% бележат финансовият индекс SXFR и индексът SXER, обхващащ петролните и газови компании.
Индексът STOXX Europe 600 Banking губи 2,5% от стойността си в резултат на агресивни разпродажби на акции на Deutsche Bank след информация на немското списание Focus, според която канцлерът на Германия Ангела Меркел е заявила в прав текст, че водещият немски кредитор не може да разчита на каквато и да е било форма на държавна помощ на фона на наложената му преди време от Министерството на правосъдието в САЩ глоба в размер на 14 млрд. долара. Акциите на Deutsche Bank се понижават с близо 6% към рекордно дъно от 10,63 евро за една акция, като по същото време и акциите на Lloyds Banking Group PLC падат с 3,21%, следвайки понижената рейтингова оценка за голямата британската банка от страна на Goldman Sachs.
Въпреки днешното предпазливо поскъпване на петрола с около 1%, акциите на водещите европейски енергийни компании също се намират под солиден натиск от продажби, следвайки рязката обезценка на "черното злато" с близо 4% в края на петъчната търговия, когато излязоха информации, че Саудистска Арабия и Иран изглежда не са склонни да одобрят евентуално споразумение за ограничаване производството на петрол в световен план.
Акциите на British Petroleum се понижават с 1,38%, на холандската Royal Dutch Shell PLC - с 1,48%, на френската Total SA - с 2,1%, на португалската Galp Energia SGPS - с 1,22% , на испанската Repsol SA - с 1,38% и на италианската компания за доставка на оборудване за разработване на петролни находища Saipem SpA - с близо 5 на сто.
Немският фондов индекс DAX се понижава с 1,5% въпреки доста по-добро от прогнозите проучване на института Ifo, показващо солидно подобрение на бизнес доверието във водещата европейска икономика през септември. Френският индекс CAC40 се понижава с 1,65%, италианският индекс MIB - с 1,61%, а британският индекс FTSE100 - с 1,1%.
Инвеститорите и от двете страни на Океана са в напрегнато очакване на стартиращия днес тридневен Международен енергиен форум в Алжир, на който ще се проведат неофициални разговори между страните от и извън ОПЕК относно евентуално споразумение за ограничаване на петролното производство.
Вниманието ще бъде насочено и към днешния първи телевизионен дебат между двамата претенденти за президентски пост в САЩ - Хилари Клинтън и Доналд Тръмп. След приключилото без съществени изненади септемврийско заседание на Фед търговците започват да се фокусират върху това кой ще бъде следващия американски президент. На този етап двамата основни претенденти за поста - Тръмп и Клинтън изглеждат с изравнени възможности, като агенция "Блумбърг" представи резултати от последно проучване, според които двамата биха се ползвали с под 46% подкрепа на предстоящите в началото на ноември избори. Това предполага, че телевизионните дебати между тях могат да се окажат един от важните фактори, които да определят кой ще бъде следващият стопанин на Белия дом от края на януари 2017-а година.
Досега различните търгувани финансови активи не са повлияни от изхода на предстоящите избори, но първият от трите дебата между Клинтън и Тръмп (останалите два са на 9-и и на 19-и октомври) може да даде сигнал какво ще бъде неговото отражение върху капиталовите пазари.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..