Доналд Тръмп използва президентския дебат в САЩ за нова атака на политиката на Фед и на Джанет Йелън

Клинтън и Тръмп показаха ясните си различия относно бъдещата данъчна политика

Републиканският кандидат за президент на САЩ Доналд Тръмп използва първия президентски дебат с кандидата на Демократическата партия Хилари Клинтън, за да удвои атаките си спрямо Федералния резерв и неговия председател, Джанет Йелън, обвинявайки централната банка във "вършене на политически неща" чрез поддържане на политиката на ниски лихвени проценти.

Когато те вдигнат лихвите, вие ще започнете да виждате как ще се случат някои много лоши, тъй като те не си вършат работата, заяви Тръмп по време на дебата, обвинявайки Федералния резерв, че е по-политически обвързан, отколкото негова съперничка за президентския пост.

Клинтън не коментира забележките на Тръмп за Фед, но още преди дебата тя определи като неподходящо кандидатите или самия президент да влияят върху действията, предприемани от централната банка.

През миналата седмица президентът на Фед Джанет Йелън използва пресконференцията след края на редовното заседание на централната банка, за да заяви: Мога да заявя категорично, че партизанските политики не играят роля при нашите решения относно подходящото състоянието на паричната политика.

На проведения в ранните часове на деня дебат, Доналд Тръмп също така подчерта, че икономиката на САЩ е голям, дебел и грозен балон и предупреди за катастрофа на фондовите пазари, когато лихвите започнат да се повишават.

Напоследък кандидатът на републиканците за президент взе Фед на няколко пъти на прицел, обвинявайки Йелън за създаване на "фалшива икономика" чрез поддържане на лихвите ниски, за да помогне на досегашния президент Барак Обама.

Трябва обаче да се има предвид, че само преди около четири месеца Доналд Тръмп похвали Джанет Йелън, отбелязвайки че изпитва "голямо уважение" към нея и тогава предупреди, че повишаването на основните лихви в САЩ "ще бъде катастрофално".

В първия си президентски дебат Доналд Тръмп и Хилари Клинтън показаха ясните си различни виждания относно данъчната политика, като републиканският бизнесмен призова за големи понижение на данъците, докато кандидатката на Демократическата партия обеща да накара "заможните и корпорациите" да плащат повече.

Тръмп отбеляза, че неговият план за радикални данъчни съкращения ще накара компаниите да не напуснат страната, ще стимулира създаването на нови фирми и създаването на милиони нови работни места. Това (данъчната политика) ще бъде генератор за създаване на работни места какъвто не сме виждали от ерата на Роналд Рейгън насам, подчерта той.

Хилари Клинтън контрира като посочи, че тя ще увеличи данъците на богатите и ще затвори корпоративните данъчни вратички, за да се гарантира, че просперитетът ще се разпространи по-широко към средната класа и допълни,  че планът на Тръмп няма да работи.

От своя страна Доналд Тръмп заяви, че политиката на Клинтън за повишение на данъците ще навреди на американската икономика. В същото време подчерта, че чрез намаляването на данъчните ставки и на тежките регулации, той може да повиши растежа на икономиката на САЩ с до 3,5% на година.

Независимо изследване, посветено на намаляване на огромния американски държавен дефицит, показва, че предложенията на Клинтън ще доведат до нарастване на дълга на САЩ с "едва" около 200 млрд. долара в рамките на следващото десетилетие, докато плановете на Тръмп за орязване на данъците ще увеличи дълга с повече от 5 трлн. долара.

И двамата кандидати се съгласиха по някои икономически въпроси, посочвайки че страната е необходимо да изхарчи повече, за да възстанови националната транспортна система. И Тръмп и Клинтън също така искат правителството да предложи по-голяма подкрепа за грижи за децата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10