Бундесбанк: Големите немски търговски банки може би трябва да се свият, а някои от по-малките - да изчезнат

Високопоставен официален представител на Бундесбанк предупреди немските банкови мениджъри да се подготвят за по-нататъшно свиване на сектора и призова европейските политици да спрат да подпират банките в Европа.

Трябва да се очаква допълнителна банкова консолидация в Германия в определен размер, заяви Андреас Домберт, член на борда на немската централна банка, по време на своя реч във Виена, съобщава "Уолстрийт Джърнъл".

Според него този процес на консолидация може да включва както свиване на дейността на по-големите банки, така и изчезването на някои по-малки банки. Домберт предупреди, че дните на възвращаемост от над 20% на собствения капитал, на които банковият сектор се радваше преди световната финансова криза през 2008 година, са "отминали много отдавна".

Представителят на Бундесбанк също така призова да се сложи край на държавната подкрепа за проблемните кредитни институции в Европа. Най-накрая трябва да се сложи край на политическата подкрепа за банковия сектор, подчерта Андреас Домберт.

Изказването на централния банкер е факт в момент, в който нарастват опасенията за стабилността на немския банков сектор и по-специално на водещия кредитор в страната -  Дойче банк.

Акциите на най-голямата немска банка се сринаха във вторник до исторически дъна от малко над 10 евро за акция с оглед на спекулации, че властите в Германия не биха оказали финансова подкрепа на Дойче банк на фона на наложената ѝ преди дни от Министерството на правосъдието на САЩ глоба в размер до 14 млрд. долара.

Днес акциите на Дойче банка бележат добър отскок от над 3 на сто в началото на европейска търговия, след като висш представител на американския правосъден департамент беше цитиран да казва, че глобата може да бъде намалена, ако немската институция си сътрудничи с оторизираните власти. В същото време изпълнителният директор на кредитната институция Джон Краян изключи възможността за увеличение на капитала на банката и опроверга слуховете, че е търсил помощ от немските власти в лицето на канцлера Меркел.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10