Рязко подобрение на икономическото доверие в еврозоната през септември

Икономическото доверие в еврозоната отбеляза изненадващо рязко подобрение през септември до най-високо ниво за годината в резултат на солидно повишение на доверието в промишления сектор, както и при търговията на дребно, показват резултати от последно проучване на Европейската комисия. Това сякаш е знак, че бизнесът в региона успя доста бързо да се отърси от първоначалните опасения относно потенциалното негативно влияние върху европейската икономика, провокирани от решението на Великобритания да напусне ЕС.

Индексът, измерващ икономическото доверие в еврозоната, нарасна през септември до 104,9 пункта при очаквания за негова стабилизация в петмесечното дъно през август от 103,5 пункта. Това е най-високо ниво от индекса от януари насам, като той продължава да се задържа стабилно над негово дългосрочно осреднено ниво от 100,0 пункта.

ЕК регистрира ръст на този важен индекс и за петте водещи икономики в еврозоната, като най-солидно подобрение бележи икономическото доверие в Холандия (повишение с 1,7%) и Германия (с 1,6%), следвани от Франция (повишение с 0,9), Испания (с 0,5 пункта) и Италия (с 0,4 пункта).

Индексът, определящ бизнес климата в еврозоната, който е индикатор за фазата на текущия бизнес цикъл, нарасна рязко до 0,45 пункта от 0,02 пункта през август и очаквания за доста по-умерено подобрение до 0,05 пункта, достигайки най-високо ниво от октомври 2015-а година.

Поредното проучване на Европейската комисия отчита солидно повишение през септември и на индекса, измерващ доверието в индустриалния сектор на еврозоната (скок до -1,7 пункта от шестмесечно дъно от -4,4 пункта през август), слабо подобрение на индекса, оценяващ доверието в сектора на услугите (до 10,0 пункта от 9,9 пункта), добро повишение на индекса, оценяващ доверието в търговията на дребно (до 0,5 пункта от -1,1 пункта), както и на индекса, определящ доверието в строителния сектор (до -15,0 от -15,8 пункта).

Окончателният индекс на потребителското доверие в еврозоната през септември пък нарасна до -8,2 пункта от -8,5 пункта през август, съвпадайки с предварителните данни на ЕК.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10