Програмата допуска изпълнение на мерки по конструктивното възстановяване на повреди, настъпили по време на експлоатацията на сградата, които са с предписани като задължителни. Всичко това се отнася със сигурност за 165 сгради в София, които са одобрени и в по-голямата част от тях в момента върви саниране.
Гергана Благиева - директор на Дирекция "Жилищна политика" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството обясни пред Радио София, че се залагат точни параметри при санирането и те следва да се спазват стриктно:
Всички мерки, които трябва да бъдат реализирани за конкретна сграда, са заложени в обследването за енергийна ефективност и тези мерки трябва да се спазват като задължителни, за да постигнем съответния клас енергопотребление, на който бихме искали да отговаря сградата. Много е важно да се знае, че програмата работи с референтни стойности, утвърдени от министъра на регионалното развитие, и ние не трябва да ги надвишаваме. Всичко, което надвишава тези стойности, очаква за сметка на общините, респективно гражданите, ако те желаят да постигнат по-висок клас .
Разчетеното намаление на енергопотреблението след саниране е между 40 и 60 процента, като този резултат се потвърждава и при завършените вече сгради, подчерта Благиева.
Кандидатстването по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилища продължава. Заявленията се подават в общинската администрация и към Българската банка за развитие.