1. Неочаквано убедителният вот в подкрепа на ген. Радев, не е толкова партиен, колкото вот за промяна, изразяващ недоволството на огромното мнозинство български граждани от цялостното състояние на родната политика и на управлението на страната от доста време насам.
2. Резултатите от изборите в неделя бележат фактическия край на прословутата харизма на Бойко Борисов. И въпреки че той вероятно ще има своето политическо бъдеще и ще участва в политическия процес и занапред, вече е ясно, че няма да е способен „да прелива” от своя авторитет към други фигури и да посочва кои от тях къде да бъдат избрани.
3. Този вот показа, че българските избиратели не виждат в ходовете на сегашното правителство работещи решения по въпросите на сигурността и мигрантската криза, а по-скоро регистрират тяхната хаотичност, неувереност, неубедителност и в този смисъл неефективност.
Политологът добави, че не се изненадва от едновременното даване на червен картон на управляващите и от липсата на желание за предсрочни парламентарни избори у голямата част от избирателите у нас. Според него, обяснението на тези нагласи може да се търси в разбирането, че предсрочният вот има смисъл само когато на хоризонта се вижда ясна алтернатива, а в България, към момента, такава ситуация липсва. Партии като БСП все още не се провиждат като добър управленски вариант, а за повечето хора новият предизборен цикъл се асоциира по-скоро с умора и несигурност, отколкото с някакви шансове за откриване на нови перспективи.
Борис Попиванов добави, че в момента у нас тече битка за политическата инициатива или за това кой ще успее да наложи своята интерпретация на събитията на публиката. Затова и отговорите на въпроса кой е виновен за предстоящата политическа нестабилност на страната са максимално различни и зависят преди всичко от вокалността и ориентацията на съответния политически говорител.
Какви ще бъдат политическите последици за България от така описаната ситуация? Ще остане ли ГЕРБ единен политически субект и занапред? Кои други партии имат шансове да влязат в следващия парламент? И как новите играчи и готвената промяна на изборните правила ще преподредят системата? - чуйте в цялото интервю с политолога