Увеличава се броят на преждевременно напускащите училище у нас, сочи доклад на ЕК за образованието

| обновено на 24.11.17 в 15:13
Огнян Златев
Снимка: БГНЕС

Увеличава се броят на преждевременно напускащите училище у нас, обратно на общата тенденция в страните от Европейския съюз. Това сочи докладът на Еврокомисията за образованието в България. Големият брой на отпадащите се свързва със социално-икономически фактори, трудности от образователен характер и във все по-голяма степен - емиграцията.


Обхващането на децата на възраст между 4 и 7 години от системата е на ниво 89 процента и остава под целта на Европейския съюз, която е 95 на сто. Ниските образователни резултати са широко разпространени сред учениците в неравностойно положение, а недостатъчната интеграция на ромите възпрепятства тяхното социално-икономическо приобщаване. Резултатите по отношение на основните умения от международното изследване ПИЗА продължават да са от най-ниските в Европейския съюз.

Разходите за образование се увеличават, но са ниски в сравнение със страните от Съюза. Целта на мониторинга е да даде информация, която да послужи при провеждането на националните дебати за образователни реформи, каза ръководителят на представителството на Европейската комисия у нас Огнян Златев.

Броят на учещите хора в България намалява, сочи докладът на Еврокомисията. Основните фактори са ниска раждаемост и емиграция. В същото време, учителският състав е сред най-бързо застаряващите в ЕС - почти половината учители са на възраст над 50 години, като близо 30 на сто че ще се пенсионират през следващите няколко години.

В доклада са посочени и някои положителни тенденции - обръща се по-голямо внимание на приобщаващото образование, започнал е нов подход в борбата срещу преждевременното напускане на училище и се полагат усилия за повишаване качеството на професионалното образование.

Подробности можете да чуете в репортажа на Александра Михайлова в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!