В първата събота от великденския пост църквата почита паметта на свети Теодор Тирон. В народния календар празникът се нарича Тодоров ден, известен и като конски Великден, защото предците ни са организирали надбягване с коне. Както всяка година, в квартал "Бенковски" в София, празникът се организира от Столичната дирекция на вътрешните работи с подкрепата на Столичната община. На стадиона ще се проведат традиционните състезания и демонстрации с участието на "Конна полиция".
Състезания за най-красив конски впряг и кушии на Тодоровден се състояха в Екопарка във Варна. Най-атрактивни и шарени бяха каруците на ромите, които дойдоха със собствено музикално озвучаване и с целите си семейства.
Родопското село Момчиловци събра стотици хора за конските състезания на Тодоровден, които за трета година са съпроводени с конкурс за народни носии. Честването на конския Великден започна след празничната Света литургия в църквата "Св. Св. Константин и Елена" и фолклорна програма от самодейците на читалището.
Атрактивният парад на конете бе предвождан от иконата на св. Теодор, български знамена и родопски гайди. Десетки семейства, облечени в национални носии участваха в пищно дефиле.
В Търговище също ще отбележат Тодоровден, общоградският празник е организиран от именици и ученици от обединения детски комплекс в града.
Празничният ден ще започне с тържествен на водосвет отслужен от ставрофорен иконом Славчо Проданов,разказа един от организаторите Тодор Янакиев:
Ще има конкурс за момичета с най-дълги коси и за най-хубава рисунка. На коня му връзваме кърпа и го захранваме с пита и зоб, а на водача подаряваме риза.
За празничното настроение ще допринесат изпълненията на певци, музиканти и танцьори от фолклорните състави на обединения детски комплекс.
Тодоровден в смолянското село Момчиловци ще започне с празнична Света литургия в църквата "Свети свети Константин и Елена". Ще има зрелищни конни надбягвания в различни категории и конкурси за най-красив и най-силен кон. Кметът на Момчиловци Сийка Суркова призова жителите и гостите на селото да отидат на празника с народни носии, защото програмата предвижда и конкурс за най-хубав национален костюм:
В конкурса за народните носии наградите ще бъдат раздадени в четири категории. Това са цяло семейство, за мъжка носия, за женска носия и четвъртата - за детска носия, като има специална награда за момченце и за момиченце. Новото тази година е един специален фотокът, в който всеки, който желае, може да се снима на кон, на магаре, в каручка. Той ще бъде атрактивен, ще бъде такъв, който да напомня, че Момчиловци е едно българско село, което пази традициите и което милее за българщината.
Тодоров ден е празник на разложкото село Бачево, което всяка година посреща гости от цялата страна, дошли да наблюдават конните надбягвания, познати като „кушии“.
Самобитната традиция на Тодоровден в Бачево е на повече от 200 години. Интересните ритуали показват особената връзка на хората от този край с конете, които са на особена почит в селото. След празничната литургия в храма, всички, облечени в народни носии, се събират на площада, за да посрещнат участниците в кушиите. Особено атрактивен е ритуалът по захранването на конете, което се прави от най-младите невести в къщата, а старите гледат всичко да бъде изпълнено както трябва. Наричанията са за здраве на хората, сила на животните и берекет през годината. След това цялото множество се премества в местността „ Власовица“ над село, където от стотици години се провеждат конните надбягвания, в които се отличават най-бързите и най-силните животни. Днес село Бачево е превърнало традицията в туристическа атракция, а четирите конни бази посрещат гости от старана и чужбина.
Както всяка година, така и днес на шуменския Хиподрум с много коне,състезания и атракции беше отбелязан Тодоровден.
Със състезания по гладки надпрепусквания на хиподрума в Шумен започна отбелязването на Тодоровден. В турнира по прескачане на препятствия участваха над 20 състезатели от различни клубове по конен спорт в региона. Организатори на празника на коня и конния спорт са Община Шумен и различните клубове по конен спорт в областта.
За 15-годишната Калина Кирова от Варна това е поредното съвместно изпитание със седем годишния й кон Зомра. Калина се състезава от шест годишна възраст и твърди, че вече е получила уроците си от този спорт.
Наистина сме едно цяло. Работим като чудесен отбор. Мечтата ми е да ходя на още по-големи състезания, дори и извън България, сподели Калина.
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!