Родители от цялата страна поискаха нов социален модел за подпомагане на децата и семействата

| обновено на 01.05.18 в 18:31
Снимка: БГНЕС

Родители излязоха на протест пред сградата на Народното събрание с искане да се смени социалният модел за подпомагане на децата и семействата. Те настояха детски добавки да получават всички родители без оглед на дохода, както и да се променят правилата за отпускане на наследствени и инвалидни пенсии за децата сираци. 

За двайсетина минути движението за автомобили пред сградата на Народното събрание беше затворено, за да могат, под звуците на гайда и народна музика, родителите и техните деца да се хванат на хоро и да развеят българския трибагреник. Протестиращите излязоха с черни тениски с надпис "Системата ни убива" и запалени свещи в ръце. На плаката-призив към институциите се чете: "Стига бездействие, стига лъжи. Засрамете се. Излагате се". Родителите питат къде е държавата и казват, че няма да мълчат. Протестиращи споделиха пред БНР:

"Плащаме данъци, работим, лишаваме децата си от вниманието си, но накрая нищо".

"От година и 7 месеца загубих бащата на детето ми. Получавам някаква пенсия за дъщеря ми, благодарение на това че съпругът ми е бил полицай и държавата взе 50% от неговата пенсия за себе си и прецени, че останалите 50% са достатъчни за дъщеря ми, която е на 11 години -  да покрие нейните нужди. 321 лева е прагът на бедност. Дъщеря ми взима по-ниска пенсия от този праг на бедност. Получавам 40 лева детски, които не ми достигат да ѝ купя купоните за училищния стол за един месец. Как да обясня на детето ми, което е пълен отличник, че си струва да се учи, да живее в тази държава?".

Подкрепа към родителите на децата-сираци изразиха и близките на хора с увреждания:
"Имаме 30-годишен син, прекрасен, инвалид първа група, който сме отгледали, въпреки системата. 15-тина години от живота си съм била непълноценна. Затова съм тук. Нещата да не се повтарят", каза участник в протеста.

Семейства от Шумен подкрепиха националния протест за по-добър социален модел за защита на децата. Над 30 родители се организираха в социалните мрежи и се събраха пред сградата на Общината, за да изразят своето недоволство от дискриминационната политика на държавата към децата им. 

"Когато подаваме декларации за детски надбавки, те да бъдат равни. Те всичките са еднакви. Те всичките са деца на България", споделиха родителите.

"Не сме съгласи, че едно дете не може да живее с майка си, когато тя е социално слаба, но когато отнемат детето ѝ, приемното семейство се подпомага с около 700 лева, минимум".

"Ако не са страничните доходи, с детските не може да се гледат тези деца. Само 2 лева ми е кухнята на ден на малката. 2 лева за каката - да платя обяда в училище".

И в Добрич стотици родители се събраха на протест пред сградата на Общината с искания за промяна в социалния модел и повече сигурност за бъдещето на децата си.Те запалиха свещи и ги поставиха пред общината като символ на загиващата държава. По думите им, е недопустимо Фондът за лечение на деца да има финансов излишък, а родителите да се налага да събират пари за лечението на болните си деца чрез дарения: 

"Искаме пенсии за всеки български сирак, детски надбавки за всяко българско дете и адекватно лечение за всяко българско дете".

"Децата в България са гладни. Жалко е, че децата в България няма къде да се лекуват. Жалко е, че много деца в България умират и наистина не ги убиват заболяванията, а ги убива системата, държавата".

Майки на деца с увреждания и на сираци се събраха и в Русе на мирен протест под наслов "Код: Черно". Липса на индивидуална оценка за помощни средства, недостъпната архитектурна среда, дискриминацията на децата - сираци и тежкото положение на младежите с увреждания, навършили пълнолетие, бяха сред основните проблеми, които събраха десетки майки пред иначе пустата сграда на Общинската и областна администрация в Русе.

Семействата са потърсили за съдействие президента Румен Радев и се готвят да му представят проблемите си при предстоящото му посещение в града на 4 май.


Родители, заедно с децата си, протестираха със запалени свещи пред Общината във Варна с апел за по-адекватна политика на държавата в подкрепа на децата и семействата:
"За всички деца да има място в детските градини, да могат всички деца да получават детски надбавки - изобщо децата да се толерират, да са деца държавата си ...Имам дъщеря на 11 месеца и батко, който е на 3 години и половина. Получавам 85 лева детски за тях двамата и в момента  съм на минималното майчинство, което е 510 лева".
"Не мисля, че е нормално да не се подкрепя раждаемостта в България, при положение че има такава демографска криза. Да не си заравят политиците главата в пясъка и да гледат само хотелите и фирмите си, ами да обърнат внимание на тоя народ... Имам четири деца и реално съм щастлив, че работя за чужда компания и мога да си го позволя. Избрал съм, че ще живея в България и че няма да се отказвам от тази страна, защото съм българин и я обичам", разказаха родители от Варна пред кореспондента на БНР в морската ни столица. 

В Ямбол стотици майки с деца се събраха пред сградата на Общината на мълчалив протест срещу  социалната политика на държавата. Протестът беше подкрепен и от таксиметровите шофьори в Ямбол: 
38-годишната Татяна Христова има двама сина  - на 10 и 16 години: "От 6 години съм вдовица и децата ми не получават нито наследствена, нито персонална пенсия. В момента сама ги издържам, работя на смени. Загубих си здравето в сметка да им осигуря прехраната, за съжаление 
Към протеста на майките със запалени свещи се присъединиха и таксиметрови шофьори от Ямбол: "Тук сме единствено да подкрепим майките в техния протест в качеството си на родители"; "И да запалим по една свещичка, защото искаме децата ни да бъдат в България"; "Дори и свещта ми угасна, явно надеждата ми и тя гасне вече", споделиха участници в протеста.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

С протест пред парламента родители настояват за промяна в социалния модел за защита на децата

С протест пред Народното събрание в София родители ще настояват утре да се промени социалният модел за защита на децата. Кувьози във всички болници, безплатно детско здравеопазване, месечни детски добавки за всички родители, персонални пенсии за..

обновено на 01.05.18 в 07:42