Аделина Марини: Проевропейските сили най-сетне започват да се мобилизират

Процесите в Европейския съюз в момента представляват началото на предизборната кампания за вота за европарламент догодина. По този начин журналистът Аделина Марини окачестви одобрението в Европейския парламент за процедура по отнемане на правото на глас на Унгария в Европейския съвет, както и новините за евентуални обединения между евроскептични и либерални партии.

"Това ще бъдат избори, каквито не сме виждали, тъй като залогът е много голям", заяви Марини. Според нея темата за Унгария е в основата на самия сблъсък за Европейския съюз - този между либерална и антилиберална Европа - около който ще се завъртят и изборите.

"Беше доказано, че в Унгария проблемът не е само във върховенството на закона, а че там има проблеми с усвояването на европейски средства, че корупцията е на високо ниво, че има проблем с медиите", обобщи Аделина Марини дебата преди евродепутатите да гласуват започване на процедура по чл.7 от Договора за ЕС, която може да лиши Будапеща от глас в Европейския съвет заради нарушаване на ценностите на съюза. Такава процедура стартира през 2017 и срещу Полша, но за да влезе в сила, е нужно единодушие по въпроса и в самия Европейски съвет. Чешкият премиер Андрей Бабиш вече обяви, че няма да подкрепи мярката.

Според Аделина Марини по-ключов е въпросът за единството в Европейската народна партия, от която е част "Фидес" на унгарския премиер Виктор Орбан. Част от депутатите на партията одобриха процедурата срещу Унгария. Възможни са сценариите Орбан сам да напусне ЕНП или да бъде изгонен от нея, след което да формира нов блок с други евроскептични сили като "Лига" на италианския вътрешен министър Матео Салвини.

"По принцип е възможно, но е спорно, доколко биха били силни. Има сериозни различия между тях по различни въпроси", заяви Марини и изтъкна, че учудващо сред разломните теми е и имиграцията.

"Те са силно антиимиграционно настроени, но имат много различно виждане как проблемът да се реши и как да се подходи към него. Салвини смята, че страните-членки трябва да поемат голяма част от отговорността, докато знаем много добре каква е позицията на Орбан", изтъкна журналистът от изданието "EU Inside". Тя визира позицията на унгарският премиер, че никоя страна-членка на ЕС не може да бъде принуждавана да приема имигранти, дори за да се намали тежестта върху страни по границата на съюза, като Италия, които приеха голям брой бежанци през последните години.

Ново либерално обединение би работило по-гладко, отколкото такова при евроскептиците, заяви Марини относно идеята за обединение между Алианса на либералите и демократите за Европа и партията на френския президент Еманюел Макрон "Република, Напред".

Според Аделина Марини Макрон иска да има силна ръка в разпределението на ключови позиции след евроизборите догодина. "Съюзът е много по-идеологически разделен, отколкото някога е бил. Има много външнополитически предизвикателства, за които са нужни добре подбрани кандидатури - за председателите на Европейската комисия, Европейския съвет, Европейската централна банка", изтъкна Марини и допълни, че е ключов постът и на Върховния представител на съюза по външната политика и сигурността, в момента заеман от Федерика Могерини.

Проевропейските сили най-сетне успяват да се мобилизират и то по начина, по който се мобилизираха и евроспектичните - новите фигури не идват от редиците на традиционните политически сили, а от други кръгове, изтъкна Аделина Марини.

Цялото интервю на Георги Марков с нея можете да чуете в прикачения файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!