По традиция в началото на септември гр. Първомай гостоприемнно посреща най-ревностните ценители на тракийската народна музика. И тази година празникът, на който се събират поколения музиканти, отново привлича хиляди гости от цялата страна, жадни да чуят своите любими песни, да заиграят многокатните мегдански хора и ръченици, да послушат бавните, трапезни мелодии. От четвъртък до събота на сцената пред читалището в Първомай ще се надсиврват 14 от най-добрите състави на традиционния сватбарски стил, първообразът на който е прочутата Първомайска народна група и изпълненията на музикалнтите в състава й: Стефан Филипов /тромпет/, Стойчо Кузмов /кларинет/, Иван Шибилев /акордеон/ и др.
Стотици са инструменталистите - потомци на т.нар. „първомайска” школа, които застават пред най-критичната публика по време на празника. Вече 13 години организатори и участници утвърждават съхраняването, популяризирането и темповото развитие на сватбарската народна музика с днешна дата, и доказват нейното значение в музикалния ни живот. В трите дни на празника, който съвпада и с есенния панаир, отново ще имате прекрасната възможност да слушате утвърдените в жанра състави със свой почерк: Конушенски народен оркестър, Пилашевски оркестър, „Родопи”, „Брестовица”, „Плам” от гр. Русе и оркестрите, които празнуват тази година – „Марица” /30 години на сцената/ и „Славяни” /25 години/.
Сред тях застават и нови формации от млади, но вече доказани професионалисти във вокално-инструменталния тракийски изпълнителски стил, които отварят нови хоризонти пред специалисти и слушатели. Изключително популярни за аудиторията в телевизионния и радиоефир през последните години са оркестрите: „Балкани” с ръководител Велизар Цонев и „Тракийско настроение” с ръководител Петко Кънев, които представят съвремнните нюанси на тази музика през погледа на академично образованите изпълнители, показващи нови технически и импровизаторски прийоми, високо майсторство и музикално-изпълнителски качества.
В рамките на ХІІІ Празник на тракийската народна музика и песен в гр. Първомай ще се проведе и втори конкурс за кларинетисти „С мелодиите на Стойчо Кузмов”, който ще оценява жури с председател акад. Петко Радев.
Ако нямате възможност да гостувате на празника в гр. Първомай, бъдете с програма „Хоризонт” в събота след новините в 14.00 часа. От импровизираното студио на предаването „Имат ли песните спиране” в НЧ „Св.св.Кирил и Методий” – гр. Първомай, ще ви предадем атмосферата на мегданските хора, ще ви срещнем с музиканти, организатори, участници и гости, ще слушаме хубава тракийска народна музика от фонда на БНР, както и едни от най-новите записи на оркестрите.
Пълната програма на събитието можете да разгледате тук: http://www.parvomai.bg/web/pesen11/10.html
Кликнете върху звуковия файл, за да чуете още информация за празника от Иван Караславов – председател на читалището в гр. Първомай. В музикалния ни избор се спираме на: „Право първомайско хоро” в изпъление на кларинетиста Стойчо Кузмов, „Ръченица” на Първомайската група от фонда на Радио Стара Загора, „Добра из пътя вървеше” – изп. Данислав Кехайов /гост-солист на 30-годишния оркестър „Марица”/, изпълнение на Росен Курлов и Десислава Иванова – солисти на орк. „Балкани”, „Стано, мъри хубава” – изп. солистите на орк. „Тракийско настроение” – Теодора Маламова и Никола Запрянов, „Десиславино хоро” – изп. орк. „Славяни” с 25-годишна творческа дейност.
ДОБРЕ ДОШЛИ НА ПРАЗНИКА В ПЪРВОМАЙ!
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..