Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фолклорен концерт в чест на композитора Коста Колев - 15 декември, Първо студио на БНР

Снимка: Архив

Българското национално радио ви кани на фолклорен концерт по повод 90-годишнината от рождението на големия български музикант, композитор и диригент Коста Колев.

В концертната програма ще чуете част от творчеството на композитора -произведения, превърнали се в класика на академичния музикално-фолклорен жанр.

Изкуството на Коста Колев ще представят:

Оркестър за народна музика на БНР. Диригент – Димитър Христов.
Съставът, който Коста Колев дирижира в продължение на 30 години, навлиза в своята 60-годишнина. Диригентският пулт и култовото Първо студио бяха неговия живот, където написа историята на народната музика, като партитурите на „Буенеци”, „Балканджийско хоро”, „Люлка се люля”, „Шопска сюита”, които ще прозвучат в концертното студио.

Хор и оркестър на НФА „Филип Кутев”. Диригенти – Георги Андреев и Георги Генов

Хор „Космически гласове на България”
. Диригент – Ваня Монева
Вокалният състав ще изпълни две хорови обработки на Коста Колев – „Дреме ми се, лега ми се” и „Лепа Мара Софиянка”.

Вокално трио „Вечерница” в състав: Сорина Богомилова – сопран, Ваня Вакари – мецосопран и Нина Николова – конраалт. Репертоарът на триото е съставен от обработки на народни песни от български композитори. Огромно влияние за музикалното развитие на състава оказва Коста Колев. Трио „Вечерница” ще изпълни песните „Сведи си горо клоните” със солист Николай Урумов и „Попой ми Янке ле, невесто” с участието на Мария Лешкова.

Мария Колева

Сред солистите, които ще представят творчеството на Коста Колев е името на тракийската певица Мария Колева, представител на локалния песенен фолклор от Средногорието. Аранжиментите към песните „Да се провали убави Петър” и „Събрали ми се, набрали”, показват задълбочените познания на композитора и в контекста на регионалния музикален диалект.

Родопски репертоар ще преложи младата певица Таня Скечелиева – солистка на ансамбъл „Филип Кутев”. С Оркестъра за народна музика на БНР, тя ще изпълни две песни от репертоара на известната родопска певица Бойка Присадова, обработени от Коста Колев – „Овньо льо вакъл, каматен” и „Пукни са, тресни”.

Полъх от Добруджа ще усетите от песните на добруджанката Галина Дурмушлийска.

Високият художествено-естетически вкус на Коста Колев и композиционните му изразни средства са смели и новаторски, за които авторът казва:
За мен техниката е само средство, което ми дава възможност да премахвам всичко излишно и музиката ми да бъде пределно ясна. В зората на оркестровото музициране Парашкев Хаджиев присъства на една негова репетиция и възкликва: Никога преди не съм си представял, че с народни инструменти може да се постигне такава мащабност на звук и форма.

Кликнете върху звуковия файл, за да чуете разговор с Таня Скечелиева, Бойка Присадова и Мария Колева преди предстоящия концерт. И още за твореца – разказ на журналиста Милентин Койнов от Радио Шумен с гласа на Коста Колев от Златния фонд на БНР. Звучат инструменталните пиеси „Котленска ръченица” и „Добруджанска жетварска сюита” в изпълнение на Оркестъра за народна музика.

Аз не съм роден благородник, но се постарах в творбите си да изтъкна благородния дух на традицията - споделя Коста Колев.

За да усетите духа на традицията чрез изкуството на Коста Колев, заповядайте на фолклорния концерт!

15 декември, 19 часа, Първо студио на БНР




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41