Многовековни са традициите в подбалканския град Калофер. С какво коледарските обичаи в града на Ботев се различават от популярните у нас обреди, песни и мелодии на Коледа, ще научите от звуковия файл.
Коледното издание на „Музикална шарения” излъчваме от изнесеното студио на програма „Хоризонт” в читалище „Христо Ботев” – гр. Калофер. А какво е празник без народна музика? Пред микрофоните застават калоферските коледари, за да запеят местните коледарски песни и гайдарският оркестър с 55-годишна история – визитката на града.
Предлагаме ви срещи с Генчо Анастасов, който представя характерната калоферска традиция на Коледа, а певецът Наньо Чолпанов разказва за спецификата в метроритмиката на калоферските песни, които битуват в традиционната музикална култура на калоферци.
За момент отскачаме до малкото средногорско селце Пролом, за да чуем какви са спомените на Мария Дановска в интервюто на Николай Чапански от Радио Пловдив.
В тези селища, разположени между Стара планина и Средна гора, днес все още се усеща локалния патриархален дух и съхранените музикално-танцови празнични традиции.
Коледната ни среща озвучаваме и със студийни записи от фонотеката на БНР: „Коледарско хоро” в изпълнение на кавалджията Никола Ганчев с ОНМ на БНР, обр. Коста Колев; калоферските песни – „Заигра хоро голямо” – изп. Наньо Чолпанов, обр. Ради Радев и „Шила мома” – изп. Мария Колева и Росен Генков; „Коледарски благослов” – изп. „Вай дудулей квартет”.
ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ!!!
Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Младият български пианист Емануил Иванов гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos. Интегралът има за..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..