БНР е пример за отношението на медиите към традиционната култура - това е изводът от проведената научна конференция на тема: „Традиционната култура в медиите” в рамките на 43-тия Международен фестивал по планински фолклор в полския курортен град Закопане, съвместно с Историческия факултет на Ягелонския университет – гр. Краков. За първи път бяха поставени въпроси върху наблюденията за постепенното намаляване на медийния интерес към темата за традиционната култура. Организаторите предоставиха възможност на изледователи, фолклористи, етномузиколози, етнохореолози, хореографи, етнографи, журналисти и изпълнители да споделят своето отношение по поставената тема. Предвид характера на конференцията, бяха поканени специалисти, работещи върху теоритичните аспекти на фолклористиката и хора, занимаващи се практически с проблематиката. Те разсъждаваха върху очертаните проблеми с цел постигане на обща позиция в причините за минималното медийно присъствие на фолклора, което се наблюдава от десетилетие насам.
Най-широко застъпено беше българското участие в авторитетното европейско културно събитие. На конференцията България се представи с четири доклада: от доц. Крум Георгиев – член на международното жури („Фолклорът в медийното пространство и време”),
гл.ас.д-р Евгения Грънчарова – асистент на журито, етнохореолог в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ) („Ролята на медиите за популяризиране и съхранение на българския танцов фолклор”), Мария Градешлиева – директор на НУФИ „Филип Кутев” – гр. Котел („Представяне на българския фолклор във визуалните медии”) и Мирослав Василев – докторант по етнохореология в ИЕФЕМ при БАН, водещ на предаването „Музикална шарения” и радиоконкурса „Млади фолклорни таланти” на програма „Хоризонт”
(„Традиционни и съвременни радиоформи на фолклорни предавания. Практиката в БНР”).
След проведената дискусия, специализираната колегия отчете факта, че БНР е оценило значимостта на фестивала, като един от най-старите в Европа. Етномузикологът Мария Балишевска от Полското радио и водещ на дискусията, сподели: От това, което представихте, виждаме, че БНР е пример за отношението на медиите към традиционната култура и достоен конкурент на Полското радио, предвид форматите на предаванията и усилията, които полагате върху формите за пупуляризиране на българския фолклор и неговото жанрово многообразие.
Мария Балишевска работи като журналист в Полското радио от 1973 г. до днес. През 1994 г. основава специализиран Радиоцентър за традиционна култура, който обединява редакторите-фолклористи, работещи в програмите с народна музика и фолклорните предавания. От 1998 г. е координатор за традиционна музика и член на журито на фолклорните конкурси, организирани от Европейския съюз за радио и телевизия. По нейна инициатива е издадена серията „Plate Music Publishing” – музикална колекция на Полското радио, съдържаща 25 диска; изпълнения на полски народни инструменти от серия Ocora и „Добре дошли в Европа” /2004 г./ по повод присъединяването на Полша в Европейския съюз. Тя е организатор на два фолклорни фестивала на Европейския съюз за радиоразпръскване през 1995 г. в Закопане и през 2005 г. в Гданск. Мария Балишевска е носител на наградите: "Златен микрофон" /1993/, специална награда на фондацията за култура /1998/, медал „Zigmund Gloger” /2003/ и наградата на министъра на културата на Република Полша през 2007 г.
От звуковия файл ще чуете разговор с гл.ас.д-р Евгения Гръчарова – гост в студиото, студийни и документални записи на някои от участниците във фестивала. Срещаме ви с Николай Коперски – заместник кмет на Община Закопане и Йозеф Бурич от Словакия – член на международното жури.
Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители. Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..
Юбилейното издание на Седмицата на камерната музика започва днес в Добрич. Отбелязването на музикалното събитие, започнало преди точно 50 години в добруджанския град и носещо името на своя създател композиторът Константин Илиев, ще продължи чрез различни прояви на сцената на Органовата зала в четири поредни вечери. На сцената на..
Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
С тържествени пасхални богослужения православната църква празнува втория ден на Великден - Светли понеделник. С него започва Светлата..