Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пол, като име на човек - изложба на Стефания Батоева в Галерия Сариев в Пловдив провокира с връщане към съзерцанието

Пол
Снимка: живопис Стефания Батоева, Галерия Сариев, Пловдив

ПОЛ като име на човек, а не като дефиниция на мъжки или женски род е заглавието на втората самостоятелна изложба на Стефания Батоева представена в Галерия Sariev Contemporary в Пловдив. Изложбата ще продължи до  25 април 2014г.

Галерия Sariev Contemporary работи със Стефания Батоева от 2012 г. и е представяла нейни творби на изложенията ViennaFair 2013; Istanbul Contemporary 2012; Shanghai Contemporary 2012; Roma Contemporary 2012.

Текстът към изложбата е на Джозефин Калахан. На въпроса защо за съвременното изкуство съпровождащият текст към картините става толкова важен Картин Сариева каза, че текстът отдавна се е трарсформирал от кратко обяснение за техниката в разказ, който далеч надхвърля описанието на материала и метода.

С тази изложба Стефания провокира, като вместо в очаквана посока на концептуално изкуство и инсталации, с които вече свикваме да свързваме съвременните визуални изкуства, се връща назад към наситената живопис и вглеждането дълбоко в себе си. това е връщане и към психологическите аспекти на творчеството. "Пол" в изложбата за разлика от очакваното не е българското име за gender. Пол е реален човек, любимият на Стефания, която днес живее във Великобритания, каза Катрин Сариева.

Стефания Батоева (р.1981, София) живее и работи в Лондон и от 2012 г. прави Магистърска степен по скулптура в Royal College of Art, Лондон. Скорошните й изяви включват самостоятелните изложби Still No Masterplan в Almanac Projects, Лондон (2013) и Stefania Batoeva в Галерия Koal, Берлин (2013), както и участие в груповите изложби AUTO COUTURE, Automotive Couture, Лондон (2013); Biennale Online 2013; Scattered Showers - Forms of Weather, Frankfurter Kunstverein, Франкфурт (2013). През 2009 г. Батоева печели наградата за млад автор Гауденц Б. Руф, номинирана е за наградата База, 2010 г. и 2011 г. и е сред селектираните художници за наградите за съвременно изкуство на М-тел през 2011 година. Работи на Стефания Батоева са част от колекциите на Vehbi Koc Foundation, Истанбул; Esterhazy Foundation, Австрия; Софийска Градска Художествена Галерия,София

Повече ще научите от интервюто на Ирина Недева с Катрин сариева в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

публикувано на 27.04.25 в 14:40

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40