Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бургаският център "Алеф" се надява да привлече вниманието на режисьора Стивън Спилбърг

Снимка: ЕПА/БГНЕС

10-и март е Денят на Холокоста и на пострадалите от престъпления срещу човечествотов България.  През 2002-ра г. на среща на министрите на образованието на страните - членки на Съвета на Европа е взето решение от 2003-та г. Международният ден в памет на Холокоста, който до 2002-ра г. се чества на 27-и януари, да се отбелязва и във всяка държава, съобразно  нейната национална история. В България е отбелязан за първи път на 10-и март 2003-та г. Обявен е с решение на Министерски съвет от 13-и февруари 2003-та г.

На този ден през 1943-та г. Пловдивският митрополит Кирил, по-късно български патриарх, и Софийският екзарх Стефан предотвратяват депортирането към нацистките концлагери на стотици евреи от Пловдив.

Предисторията на този ден започва от гласуването на специален Закон за защита на нацията, чрез който се регламентира лишаването на българските евреи от граждански и политически права, отстраняването им от стопанския живот на страната и отчуждаването на имуществата им. Това става на 24-ти декември 1940-а г. в XXV Народно събрание. След това България подписва тристранния пакт на 1-ви март 1941-ва г.,а от началото на 1942-ра г. годното за физическа работа еврейско население е разпределено принудително в работни групи и изпращано на обекти, където се изисква упражняването на тежък физически труд. На 22-ри февруари 1943-та г. е сключено специално споразумение между пълномощника на Гестапо Т. Данекер и комисаря по еврейските въпроси на България Ал. Белев за депортиране на 20 000 души в лагерите на смъртта. Следват нападения и погроми над еврейски домове и цели махали от членове и съмишленици на Съюза на българските национални легиони, на Всебългарския съюз "Отец Паисий" и др. Против Закона за защита на нацията, както и срещу предприетите дискриминационни действия срещу българските евреи, обаче започва гражданска протестна акция на митрополитите Стефан Софийски и Кирил Пловдивски. В такъв протест се включват и цели обществени организации - Съюзът на адвокатите, Съюзът на лекарите, Съюзът на художниците и др.

При тази обстановка цар Борис III и тогавашното правителство на проф. Богдан Филов не се решават да изпълнят цялостно постигнатата договореност с Берлин. Започва депортиране на евреи само от новоприсъединените земи в Беломорието и Тракия. През март 1943-та г. под предлог за прехвърлянето им във вътрешността на България 11 836 души евреи са отведени до дунавските пристанища и от там отправени за концентрационните лагери. Разработва се и нов план за допълнително депортиране на още 8560 евреи. Неговата реализация не се осъществява поради острата протестна вълна, в която се включват и някои дотогавашни правителствени симпатизанти като Димитър Пешев, заместник-председателят на 25-ото Народно събрание.

На 17-и март 1943-та г. Димитър Пешев пише писмо против депортирането на българските евреи, подкрепено от 42-ма депутати. С намесата и на обществеността българските евреи са спасени. 

Алберта Алкалай, основател на Центъра за еврейско-българско сътрудничество в Бургас "Алеф" допълва картината с имената на хора, съдийствали за спасяването на българските евреи в Бургас. Тази вечер с прожекция на документалния филм "Да помним", създаден от нея, ще се отбележи Денят на Холокоста. Алберта Алкалай, която е българката, работила в екипа на мащабния проект на американския рижисьор Стивън Спилбърг "Шоа" за събиране на документалните истории на спасените евреи по целия свят, заяви, че се надява в следващите филмови проекти на Спилбърг по темата във фокуса да попадне и уникалната история на това, какво се случва с евреите в България по времето на Втората световна война.

Повече можете да чуете от интервюто на Ирина Недева с Алберта Алкалай от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Голямата меса от Антон Брукнер ще звучи в чест на 200-годишнината му в София

На 20 септември от 19:00 часа в зала „България” почитателите на класическата музика ще има шанса да чуят една от мащабните творби на Антон Брукнер – Голяма меса № 3 във фа минор за солисти, хор и оркестър. Концертът е посветен на 200-годишнината от рождението на забележителния австрийски композитор, станал особено популярен със своите..

публикувано на 13.09.24 в 15:44
Габровският камерен оркестър

Дни на камерната музика - за 48-и път в Габрово

И тази година габровската публика има шанса предсезонно да се радва на ценни музикални събития - традиционните Дни на камерната музика започват на 15 септември и ще продължат шест поредни вечери. Фестивалният афиш, съставен за пореден път от диригента на Габровския камерен оркестър Иван Стоянов, предвижда гостувания в града на български изпълнители,..

публикувано на 13.09.24 в 15:05
Любомир Пипков

Спомен за хоровите шедьоври на Любомир Пипков

На 6 септември се навършиха 120-годишнината от рождението на един от най-ценените български композитори - Любомир Пипков.  В своето творчество той пресъздаде духа на епохата - независимо от жанра, в който композираше. Но за една личност с толкова богата душевност и едно толкова извисено творчество е трудно да се говори в малкото минути,..

обновено на 13.09.24 в 14:37
Пламен Димитров

Пламен Димитров - Между "Гласът на България" и операционната

"Трябва ми много малко време, да видя някои сцена и в мен да се зароди песен, сподели за "Нощен хоризонт" музикалната звезда Пламен Димитров – участник в "Гласът на България" . "Или да напиша стих, или за това, че аз се занимавам с театрални занимания с деца, да реша кое произведение да избера , така се запалва искрата, тръгва от някъде -..

публикувано на 13.09.24 в 09:27

Пето издание на фестивала за документално кино Sofia DocuMental

Петото издание на фестивала за документално кино Sofia DocuMental ще се проведе от 28 септември до 6 октомври . 30 премиерни за България филми ще бъдат показани в рамките на фестивала . Голяма част от лентите са носители на престижни международни награди, разказа за БНР фестивалният директор Мартичка Божилова .  Sofia DocuMental е..

публикувано на 12.09.24 в 15:44
История на пчелите - Мая Люнде

"История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата

Романът " История на пчелите" на Мая Люнде  достига върховете на класациите за най-продавани книги в десетки страни и е най-големият норвежки успех в литературата през ХХI век.  Епичен роман за смъртта на пчелите, събиращ миналото, настоящето и ужасяващото бъдеще в история, заплетена като пчелна пита и разказваща за силната връзка между деца..

публикувано на 12.09.24 в 11:56

В Плевен започва поредното издание на Есенен джаз фест

В Плевен откриват осмото издание на Есенен джаз фест. Предстоящото издание ще бъде съпътствано от детска зона и арт работилници. Откриването е тази вечер от 20:30 часа в парка на Регионалния исторически музей. Организатори са Община Плевен, които са включили в тазгодишното издание до 14 септември изпълнения с музикални предизвикателства...

публикувано на 12.09.24 в 08:25