Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

100 години българска общност в Унгария

"Българско колело" - революционна поливна техника на българите
В рубриката „Българите, където и да сме“ програма „Хоризонт“ вече традиционно събира на национални празници наши сънародници от различни краища на света. На 3-ти март в директно предаване от Унгарското радио празнувахме 100 години от основаването на Дружеството на българите в Унгария. В предаването участваха деца от Българско училище за роден език, Николай Велков и Иван Тютюнков – трето поколение градинари, Габриела Хаджикостова – организатор и актьор в „Малко театро“, Светла Кьосева – директор на българското училище и българската детска градина в Будапеща и автор и водещ на българско предаване по Унгарското радио, Виолет Доци – автор на ежеседмично предаване за България по Унгарската национална телевизия, Марина Тютюнкова – студент, 4-то поколение на зеленчукопроизводители от с. Поликраище, СнимкаДимитър Танев – председател на Дружеството на българите в Унгария, Драгета Белошинова и Красимира Тихова – потомки на едни от първите градинарски и търговски български родове в Унгария и Данчо Мусев – председател на Българското републиканско самоуправление в Будапеща и ръководител на Фолклорен ансамбъл „Янтра“ към Българския културен дом там.
Българската общност в Унгария никога не е наброявала повече от 12хиляди души, но още в началото на миналия век основава свое дружество, училище и църква, а по-късно и културен дом. Това е най-старата българска неправителствена организация зад граница, основана с цел запазване езика, националната идентичност и историческата памет. Български градинар за унгарците е символ на българин с положителен знак. Още в средата на миналия век Снимкабългарите стават известни по унгарските земи с т.нар. „българско колело“ – революционна техника за поливане, непозната дотогава на унгарците. По този начин те произвеждат изключително качествена и в голямо количество земеделска продукция, която в Унгария  помага за изхранването на населението след Втората световна война. Така българските градинари изграждат добро име, авторитет и респект не само към своята дейност, но и към страната ни, като основа на близки и доброжелателни двустранни отношения. Новият паметник-чешма на българските градинари с автор скулптора Огнян Кожухаров /също участник в предаването/ е ситуиран в квартал Зугло на унгарската столица, където днес живее голяма част от българската общност, а до средата на 20 век са били градините на българите.

СнимкаСнимкаСнимка







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Евгений Шевкенов празнува 30 творчески години във Виена

През месец октомври изявеният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов отбеляза официално 30-ия сезон на своята творческа дейност във Виена. Музикалната вечер се състоя в залата на Консерваторията „Рихард Вагнер“ в австрийската столица и представи специално изградена като концепция концертна програма, озаглавена „ Моята..

публикувано на 16.11.24 в 15:35
Паганини ансамбъл Виена

Паганини ансамбъл Виена с дебют на софийска сцена

На 19 ноември от 19:00 ч. във Военния клуб Европейският музикален фестивал ще представи за първи път пред софийската публика концерт на Паганини ансамбъл – Виена. Създадена от известния български цигулар Марио Хосен, камерната формация включва още Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и Александър Свете – китара. Целта на..

публикувано на 15.11.24 в 18:17

Над 100 събития в 15 града предлага Нощта на театрите

Започва 12 - тото издание на инициативата "Нощ на театрите". То обхваща 15 града и предлага над 100 театрални събития, съобщи пред БНР  Мария Панайотова, която е един от организаторите. Нощта на театрите започва от Пловдив "Нощ на театрите" ще представи различни театрални жанрове и програма, разгърната в различни часове на деня и нощта...

публикувано на 15.11.24 в 13:24

Филмовият фестивал ОКО - мост между България и Украйна

В Одеса отбелязаха 15 години от откриването на паметник на Христо Ботев в Украйна. Ботев и Тарас Шевченко са сред вдъхновителите на тазгодишното издание на Международния фестивал на етнографското кино ОКО . Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО Искахме да ги направим по-близки до нас ,..

публикувано на 14.11.24 в 10:59
Татяна Робева, Нели Трошева и БХК

"Роден за музиката" - концерт за 90-годишнината на диригента Георги Робев

На 14 ноември в Първо студио на БНР предстои едно особено вълнуващо събитие за почитателите на хоровата музика и за всички, които познаваха големия български диригент и педагог проф. Георги Робев. На същата дата той можеше да навърши 90 години, ако не беше напуснал този свят през 2002 г.  Свързваме името му с различни хорови състави, но най-вече с..

публикувано на 14.11.24 в 10:01

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В петото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Журналистът и опероман Ивайло Спасов ни пренася в атмосферата на спектакъл на операта “Дидона и Еней“ от Пърсел в Кралската опера на Версай със сопрана Соня Йончева в ролята..

обновено на 13.11.24 в 18:28

"Стадото" - метафора за различните

Филмът "Стадото" на режисьора Милко Лазаров ще открие тази вечер 38-ото издания на фестивала "Киномания" в зала 1 на НДК. "Стадото" е филм за различния човек и отношението на обществото към него. Премиерата на филма по кината ще бъде през февруари следващата година, когато ще започнат и неговите прожекции. Третият пълнометражен филм на Милко..

публикувано на 13.11.24 в 06:59