Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуство в размирни времена - художникът Динко Стоев открива голяма изложба в Галерия Райко Алексиев



Активно диагностициране на обществото в което живеем, така Динко Стоев определя търсенията си.
Често наричат художника Динко Стоев експресионист, който  разголено и безкомпромисно разказва за човека, за неговите страсти, болки и възторзи. Влечението към сюжета в живопста вероятно има общо и с факта, че Динко Стоев се ражда в семейството на големия писател Генчо Стоев.

Станислав Памукчиев казва за живописта на Динко Стоев,че на практика тя поставя морална оценка, присъда на едно време и едно общество с объркана ценностна ориентация.

Динко Стоев е роден през 1958 г. в София. Завършва специалност “Живопис” в класа на проф. Иван Кирков. От 1989 е член на СБХ, а в последните години е в ръководството на секция „Живопис”. През 1994 г. специализира по програма на Британския съвет в гр. Бат, Великобритания.

Участва в редица международни форуми в чужбина и колективни изложби у нас, сред които „Лични митологии” (2005 г.) и „Пейзажът” (2004 г.) в галерия „Шипка 6”, “Десетилетие в депата: 80-те години. Познати, непознати, забравени - живопис, скулптура, графика” (2002 г.) в Международна фондация “Св. Св. Кирил и Методий”, „10 х 5 х 3” в галерия „Шипка 6” (2003 г.) и др. Работи на Динко Стоев са собственост на НХГ, СГХГ, редица галерии в страната, както и на частни галерии и колекции в Германия, Великобритания, Холандия, Япония и др
Чуйте повече от интервюто на Ирина Недева с Динко Стоев в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..

обновено на 28.04.25 в 16:58

Спектакълът "От другата страна на живота" тази вечер на софийска сцена

Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..

публикувано на 28.04.25 в 12:45

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

публикувано на 27.04.25 в 14:40

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25