"Тайно радио", в епохата след Ед Сноудън, е германо-българският проект, с който се открива VII Международен фестивал за съвременен танц и пърформанс “Антистатик"
Тайно радио” кани публиката да се превърне в таен агент, да следва предписанията на гласовете, които диктуват задачите, да открива в тайници специалните задачи и мисии, да оставя важна информация в така наречените "слепи точки" (blind spots). Съвсем ясен аудио наръчник по шпионско-конспиративна дейност, "Как другояче освен чрез радиовръзка разбира се", пита Стефан А. Щерев (Информбюро, България), автор на концепцията заедно с LIGNA, Германия.
Необичайният спектакъл превръща зрителите в герои и се случва в едно особено от театрална гледна точка пространство, каквото е един ог големите софийски молове.
Стефан А. щерев намира вдъхновението за проекта "Тайно радио" във времената, когато тайни няма и когато правителствата могат да подслуват каквото си поискат, както разбрахме от разкритията на Едуард Сноудън.
Тайно радио” е втората съвместна работа на LIGNA с „Информбюро” след проекта „Без радио не мога” (2013), както и второ участие на „Антистатик” след радиобалета „Новият човек” (2011). Радио въодушевлението не влиза в противоречие с епохата на интернет и следенето по интернет, казва Стефан А.Щерев.
Шегата с мола като търговско пронстранство превърнато в сцена на напрегнат шпионски сюжет е също част от концепцията, защото "това е едно от най-контролираните и прозрачни пространства, прототип на публичното пространство на бъдещето - търговския център, или т.нар. мол".
"Станете таен агент. ... с тайно радио на лична мисия през мола, ще пресрещате други агенти, ще изпробвате техниките за прикриване на действията ви и така ще ни помогнете заедно да поставя под въпрос властовите структури на обществото ни. Как обществото и държавата биха се справили без тайни служби? Разпространявайте тайните техники!" е призивът на театралите, заедно с обещанието за абсолютно необайчайно преживяване.
Чуйте повече от разговора на Ирина Недева със Стефан А.Щерев в звуковия файл
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Исканията ни са мирни, справедливи и честни - човешки искания - право на живот и да не се налага да излизаме, за да го искаме. Това заяви пред..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..