Българинът, който 50 години изпращаше от Лондон до България "думи по вятъра" се завръща с гласа си в ефира на БНР. Веднъж месечно, в продължение на шест месеца до началото на 2015 година ще чуваме фразата, с която той десетилетия започваше предаванията си от ББС - Лондон: "Пред микрофона е Петър Увалиев..."
Определят Петър Увалиев така: "интелектуалецът, за когото българското не беше занаят, беше му инат." Той е емигрантът, който вярваше, че България и Европа са неделими.
Новата рубрика започва да се излъчва на 21 май 2014г. в предаването "Хоризонт до обед" с автор Ирина Недева. В същия ден рубриката ще се повтори и по програма "Христо Ботев", а в следващия месец рубриката ще бъде направена от Александър Михайлов и съответно - първо ще се излъчи в ефира на програма "Христо Ботев", а след това и на вълните на "Хоризонт". Аудио архивът от ББС - Лондон и Златния фонд на БНР ще възкресят спомена за големия български интелектуалец емигрант, а авторите Ирина Недева и Александър Михайлов ще търсят резонанса на отминалата епоха в съвременността и днешното време.
На 12 януари 2015 г. се навършват 100 години от рождението на Петър Увалиев (познат и като Пиер Рув) - майстор на българското слово, незабравим глас в радио-ефира, изкуствовед, учен, филмов творец, един от най-влиятелните български емигранти-интелектуалци през 20 век.
Българското национално радио започва тази съвместна рубрика между програма "Хоризонт" и програма "Христо Ботев" заедно фондация „Увалиеви” с покана да си спомним за Петър Увалиев и да предадем посланията му на идните поколения.
Можете за участвате и Вие - споделете спомени, изпратете писма, снимки или други документи, свързани с Петър Увалиев, ако имате такива във вашите семейни архиви, на е-мейл адрес: uvaliev@bnr.bg или по пощата до БНР, бул. Драган Цанков 4, София 1040 за рубриката "100 години от рождението на Петър Увалиев" или до авторите: Ирина Недева /програма "Хоризонт"/ и Александър Михайлов /програма Христо Ботев/.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..