Концепцията „Пловдив заедно“ си поставя амбициозната задача чрез културата в най-широкия смисъл на понятието да се обединят хората от различните поколения, етноси и вероизповедания в града и целия Южен централен район, който стои зад пловдивската кандидатура за Европейска културна столица.
Същевременно „заедно“ означава и интегриране на историческите пластове, натрупани в града и региона, съвремието и визията за бъдещо развитие.
„Пловдив заедно“ цели също заздравяване на връзката между всички тези хора и територията, която населяват, чрез съживяване на публични пространства като хълмовете, реката, парковете, улиците и площадите и изоставените сгради /например Тютюневите складове със своята забележителна архитектура/, преосмислени като пространства за култура, спорт, отдих и забавления. Концепцията има и отделен стълб от проекти, свързани с новите технологии, екологията, здравословния живот.
Кандидатурата на Пловдив „Пловдив 2019“ има официалната подкрепа на всички общини от целия Южен Централен район за планиране на България.
Общинска фондация „Пловдив 2019“ е учредена през 2011 г. по решение на Общински съвет - Пловдив, като основна нейна цел е подготвянето на документи и проекти за кандидатстване и избиране на гр. Пловдив за Европейска столица на културата през 2019 г. Ръководи се от 9-членен управителен съвет, изпълнителен директор и художествен директор.
Съществува и обществен комитет в подкрепа на „Пловдив 2019“, който включва известни български творци, спортисти, общественици, именити българи от различни държави и дори известни чуждестранни артисти. Списъкът непрестанно се увеличава и може да се види на www.plovdiv2019.eu.
Фондацията работи съвместно с широка мрежа от партньори, между които на първо място са общинската администрация и европейските, национални и местни институции, учебни заведения, професионални сдружения, културни оператори, бизнес партньори, граждански организации, младежки формации, местни, регионални и национални медии, граждани.
Към този момент фондацията е презентирана официално на форуми в Брюксел, Венеция, Единбург и Бари. През февруари 2012 г. „Пловдив 2019“ организира съвместно с Община Пловдив конференция с международно участие „Археология и градска среда“ за развитието на археологически и архитектурни проекти, за да се насърчи прилагането на добри международни практики в тази област.
От създаването си до 2013 г. „Пловдив 2019“ осъществи три конкурсни сесии за оценяване и финансиране на културни проекти и граждански инициативи, които отговарят изцяло на критериите на Европейската комисия за избор на културна столица. В трите сесии бяха одобрени около 40 проекта, повечето от които вече са реализирани, а някои от тях ще попаднат в програмата от събития за самата 2019-а.
„Пловдив 2019“ участва в редица културни събития и акции, част от които с подчертано европейско измерение: „Нощ на учените“, 10-дневна кинопанорама с документални филми за Пловдив с партньорството на БНТ, НБТ, ПОТВ и DCTV, Фестивал на знанието (“Ученето - удоволствие“ в рамките на проекта NELLI), Празник на Стария град в рамките на програмата „Европейски дни на наследството“, Фестивал на реката и тепетата, масова интерактивна инсталация „Моята любима музика“ и поредица други инициативи.
Общинска фондация „Пловдив 2019“ обяви и конкурс в подкрепа на инициативата „Капана - квартал на творческите индустрии в Пловдив”, с който избра проектите, които предлагат най-оригинално използване на 10 обекта в провдивския квартал "Капана" за творчески цели за период от 1 година на 10 обекта. Победителите в конкурса ще имат възможността да използват безвъзмездно обектите за ателиета, студия, офиси, галерии, работилници и други видове работни пространства за развитие на творческа дейност и създаване на услуги и продукти, характерни за творческите индустрии.
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...
В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..
С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на маестро Емил Табаков на 21 юни беше открито тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Според хрониките, това е 80-ото издание на един от най-старите форуми в Европа, а историята му започва през 1926 г. За бляскавото начало беше избрана..
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..
Нови цени на тока, природния газ и парното Репортаж на Юлияна Корнажева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.