Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жътвената кампания стартира с по-ниска изкупна цена на пшеницата


Жътвената кампания тази година ще стартира при цени от около 300 лева за тон пшеница. Това сочат прогнозите на експерти от Софийската стокова борса. Цената е по-ниска от миналогодишната, но дъждовете и опропастената реколта няма да повлияят върху нейното покачване, поне през лятото. Това смятат анализаторите, като съпоставят офертите между производители и търговци.

При липсата на сняг в началото на годината, след това многократното третиране срещу вредители и накрая проливните дъждове, зърнопроизводителите са разочаровани в началото на кампанията, защото смятат, че няма да си върнат дори вложенията в тазгодишната реколта. Търговците обаче се съобразяват със ситуацията на международните пазари, където се очакват отлични добиви и огромна конкуренция и не могат да предложат повече от 250 - 300 лева за тон зърно, при старта на кампанията. Това е с между 10 и 15 на сто по-малко в сравнение с миналата година, когато първите оферти между производители и търговци се срещнаха на 345 лева за тон.

Имайте предвид, че за зърното не търсенето и предлагането в България и не в зависимост от реколтата у нас, се определя цената на отделните видове зърно. Така, както цената на златото, американския долар и петрола, се изчислява на база световното търсене и предлагане, така трябва да свикнем, че цената на зърното се определя от търсенето и предлагането в световен мащаб. Малко по-слабата реколта тази година няма да доведе до покачване на цената в България, обясни изпълнителният директор на Стоковата борса Васил Симов.

А прогнозите за световното производство тази година са за много по-добра реколта. Над 700 милиона тона световен добив, при спад на потреблението и ръст на преходните запаси с 13 милиона тона, по данни на Министерството на земеделието на Съединените щати, което излиза ежегодно с прогнози за целия свят.

Освен това в ЕС очакваната реколта е с 3 милинона тона повече в сравнение с миналата година и това ще изведе Европа за първи път през тази година на първо място по износ и търговия с пшеница в света.

И ако стесним още повече територията, до нашия, Черноморски регион, където се очакват около 35 милиона тона износ от Русия, Украйна и Казахстан, задачата на нашите производители и търговци в тази конкурентна среда се усложнява още. Очаква се България да излезе с 3 милиона тона износ, но конкуренцията няма да позволи по-високи цени, коментират борсовите анализатори.

Цените в Черноморския регион в момента са следните - в Русия 255 долара за тон, Украйна - 253, като поевтиняването на годишна база е между 4 и 6 на сто. В Европа - между 250 и 270 долара за тон, при годишен спад от около 8% и в Съединените щати - 242 долара за тон при поевтиняване за 1 година от 11 на сто.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Надежда Бобчева

Надежда Бобчева: Касае се за еврофинансиране и сигнализирахме европрокуратурата

Нашето управление е по-различно от Фандъкова, защото правим нещата по-често и по-добре, а и София е по-чиста, каза зам.-кметът по екология на Столична община Надежда Бобчева в интервю пред БНР. В предаването "12+3" тя коментира схемите за измами с рециклируемите отпадъци в Столична община и сигналът до европейската прокуратура...

публикувано на 02.07.25 в 14:46

Община Сатовча влезе в рекордите на "Гинес" с най-много чешми

Община Сатовча официално бе вписана в книгата на рекордите на "Гинес" с най-много чешми  на територията си. Новината съобщи кметът д-р Арбен Мименов, който се надява вековната семейна традиция за изграждането на чешми да продължи. Освен  вписването в Книгата на рекордите, община Сатовча получи и  официален документ, връчен от  упълномощения..

публикувано на 02.07.25 в 14:16

Мирослав Боршош: Близо 200 проверки са направени по летните ни курорти за месец

Близо 200 проверки по летните ни курорти е направило за месец министерството на туризма, отчете министър Мирослав Боршош и потвърди, че в момента тече акция в "Слънчев бряг". Слънчев бряг на прицел от НАП, РЗИ, КЗП – проверяват туристическата услуга Няколко институции, сред които и Министерство на туризма, участват в проверките в курортния..

публикувано на 02.07.25 в 14:16
Министърът на правосъдието Георги Георгиев

Мерки за изключването на България от "сивия списък" за пране на пари

Правителството одобри третият последен законодателен пакет с промени, за да може България да бъде изключена от т.нар. сив списък за пране на пари. Поставянето на страната ни в списъка възпрепятства чуждите инвестиции в страната, отбеляза правосъдният министър Георги Георгиев. Очаква се още този месец промените в Наказателния кодекс,..

публикувано на 02.07.25 в 14:10
Иван Иванов, председател на ДАБ

Иван Иванов, ДАБ: Условията, при които живеят бежанците у нас, са нечовешки

Условията, при които живеят бежанците у нас, са нечовешки и това не трябва да бъде допуснато да продължи. Това заяви пред БНР Иван Иванов, председател на Държавната агенция за бежанците.  "Не е нормално страна от ЕС да предоставя такива условия през 21-ви век. ... Ще набележа спешни мерки, макар и с минимални средства, да променим това"...

публикувано на 02.07.25 в 14:03
Пенка Георгиева

Пенка Георгиева: Има пари в НЗОК - над 9 млрд. лв., но няма здравни политики

Тази извънредна комисия по здравеопазване на НС вчера и кръглата маса днес повдигнаха много въпроси. И да сме благодарни на Тошко Йорданов, че предизвика отзвука в мрежите със стотици изказвания на лекари, които предлагат реални и възможни решения в здравеопазването, коментира в интервю пред БНР Пенка Георгиева, представител на пациентските..

публикувано на 02.07.25 в 13:46
Министърът на културата Мариан Бачев.

Близо 2 млн. лв. за археологически проучвания

Правителството одобри на днешното си заседание близо 2 милиона лева за археологически проучвания и теренна консервация. Допълнителните средства са насочени към проучванията на седем от най-значимите археологически обекти в България, обясни министърът на културата Мариaн Бачев: "Първата българска столица Плиска, античната колония..

публикувано на 02.07.25 в 13:42