210 години феминизъм? Можем ли днес на 1 юли 2014 година да зададем този въпрос когато цитираме думите на изключителната френска писателка Жорж Санд: "Светът ще ме познае и ще ме разбере някой ден."- пише Жорж Санд до критиците си. "Но ако този ден все пак не дойде, това не е толкова важно. Аз ще посоча пътя на много жени."
Мъжкият литературен псевдоним, мъжките дрехи – това са само външен израз на тази революция, която предприема прочутата френска писателка, и то малко след една по-известна революция – Френската.
Освен с литературата, която създава, Санд остава известна с революционното си скандално поведение на еманципирана жена.
Родена в благодорническо семейство, омъжена за такъв, тя бяга от имението им с 8 години по-младия си любовник Жюл Сандо, също писател в Париж. Пишат и подписват заедно текстовете си във Фигаро като Ж.Санд.
По-късно първия си ключов роман “Индиана”, Амандин Орор подписва като Жорж Санд и от тогава този псевдоним остава в литературната история. След най-известните и винаги по-млади любовници на Жорж Санд са Алфред дьо Мюсе и 5 години по-младият Фредерик Шопен.
С помощта на гласа на актрисата Виолета Бахчеванова, който се пази в Златния фонд на БНР ще чуем няколко ключови момента от романа "Мопра" на Жорж Санд. Записът е 1984 г. и колкото и да е странно женският глас на актрисата придава особен смисъл на изповедта на Бернар Мопра от чието име се води разказа в романа на Жорж Санд. Този роман, често е определян като феминистки манифест от преди почти два века, защото авторката - Жорж Санд защитава правото на жените да получат образование и да се омъжват по своя воля и по любов. Лирическият герои Бернар Мопра е благородник, пропит от родово високомерие, а в главната героиня Едме, Жорж Санд въплъщава идеала си за жена - силна, интелигентна и смела. "Тя е безстрашна, защото със словото си може да покорява, подчинява, отдалечава от себе си или привлича всеки", както пише доц. Рени Йотова от СУ. "Не се страхува от общественото мнение, нищо не може да пречупи гордостта й, никога не би могла да понесе любовно насилие или мъжкото господство".Целият материал на Ирина Недева за Жорж Санд можете да чуете в звуковия файл.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Акция на полицията в столичния квартал "Студентски град". Открито е голямо количество анаболни стероиди и таблетки. Двама души са..
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино,..