Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арт-провокация към табуто за женското тяло: Художничката Боряна Роса за избора да отстраниш гърдите си заради диагнозата рак

Боряна Роса "Манифестации на личното"
Снимка: снимка Боряна Роса личен архив


"Амазонска броня" на Боряна Роса като ново тяло без гърди за първи път представя работа свързана с рака на гърдата

Боряна Роса разкрива за първи път в ефира на "Хоризонт до обед" какво е почувствала, когато й поставят диагнозата рак и как взима решението за двойна мастектомия.

Вместо гърдите на Боряна Роса на големите фотографски платна, направени от авторката за София Куиър Форума в галерия Васка Емануилова, виждаме банани, тикви и ...два смартфона, всеки с фотография в близък план на женски гърди, вероятно на собствените, които са били отстранени. Не става дума за арт съчиняване обаче, защото причината за двойното отстраняване на гърдите й не е естетическа, а медицинска.

„Манифестации на личното” е общото заглавие на изложбата  в галериа Васка Емануилова в рамките на София куиър фест. Една от авторките е Боряна Роса. Познаваме я от нейните инсталации, видео арт и арт провокации, които и отреждат заслужено място в световната сцена на съвременното изкуство редом с имена като на Марина Абрамович. Боряна Роса живее и преподава в САЩ и прекия разговор в този час от деня би бил невъзможен, ако не я намираме в момента по телефона в Барселона.

Лесно ли е да погледне човек на изрязаните си гърди като на артефакт за арт провокация е един от въпросите към Боряна Роса, която  дръзва да говори за рака на гърдата и мастектомията като реалност и като артефакт.

Мястото на арт-работите, с които Боряна осмисля своето решение вече със средствата на изкуството, според нея е логично да е София Queer (куиър) форум. Това е трудно преводима дума, която може да значи шантав, различен, друг. Куиър форумът, който включва изложби, лекции и презентазии е обикновено през юни заради месеца, посветен на правата на сексуално различните.

Отстраняването на женските гърди е тема, която занимава и модните дизайнери. Независимо, че вече има бански за жени с отстранени гърди, все още това е сериозна провокация към възприятията на широката публика. Боряна Роса обаче е убедена, че табутата над телесността крият опасности, защото много жени се страхуват да посегнат към радикални решения като пълното отстраняване на гърдите за сметка на това да се превърнат във вечно  зависими от лекарствена терапия и от страха от ракът, който може да се събуди.

Каква е разликата между историята на Боряна Роса и тази на Анжелина Джоли, която също отстрани двете си гърди и как художничката проблематизира рака на гърдата можете да научите от интервюто дадено за Ирина Недева в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17