Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Моята орис" на иранската писателка Паринуш Санаии за първи път на български

Паринуш Санаии
Снимка: снимка: Ирина Недева


"Моята орис" на иранската писателка Паринуш Санаии е посветена на жените, не само от Иран, но от всички места където им се налага да се борят за основните си права.

Иранската писателка Паринуш Санаии е специален гост в предаването "Хоризонт до обед", заедно с издателя Манол Пейчев и преводачката от персийски Людмила Янева преди представянето на романа в София и в Пловдив.

Роменът "Моята орис" е историята на иранско момиче, което среща любовта на път за училище.След като я разкриват, я омъжват насила за политически дисидент през последните дни на режима на шаха.Ала скоро овдовява, след като съпругът й е екзекутиран от новия режим. Когато, цели 32 години по-късно, първата й любов се появява отново, тя се сблъсква с възмущението на трите си вече пораснали деца, две от които живеят в чужбина. Трябва ли да постави на първо място собствените си чувства, или трябва да се съобрази с техните?

Един необикновено трогателен и силен разказ за жените в Иран, обхващащ пет десетилетия - от годините преди революцията (1979), през ислямската република, та до наши дни.Той е прозорец към най-новата история на Иран, незамърсен от „западна интерпретация“, което го прави още по-увлекателен и изобличителен.Той е историята на силните жени, за битката им пред лицето на необичайни обстоятелства.История за приятелството и страстта, за религиозното потисничество, но и за любовта към родината.

Въпреки че романът е забраняван два пъти от режима в Иран, досега е претърпял 20 издания и е на върха на най-продаваните книги в Иран за всички времена. Вече е публикуван с голям успех и признание в Италия, където печели наградата „Бокачо“ за най-добра преводна книга.Правата за романа са продадени в 26 държави.

Една от най-продаваните книги в Иран за всички времена е "Моята орис" на иранската писателка Паринуш Сании (Иран). Днес преводът на български на "Моята орис" издадена от Жанет 45 ще бъде представен във Фотосинтезис в София, а на 26-ти юни в Културното студио на БНР в Радио Пловдив.

Романът предлага да погледнем пет десетилетия - от годините преди революцията (1979), през ислямската република, та до наши дни, през очите на една жена.

Писателката Паринуш Сании е рабоитла като социолог и затова тя познава добре характеристиките на иранската жена днес. Ключовият въпрос е до каква степен животът на иранската жена зависи от самата нея, когато близо 75 процента от браковете продължават да бъдат уреждани без да се има предвид избора на жената.

Романът на Сании представя режима в Иран по един свободен начин, въпреки, че романът е забраняван два пъти от режима в Иран. Вероятно причината е в това, което отбелязва и една от рецензиите на романа: "Смел и прям портрет на несправедливостта, така майсторски написан, че нито един потиснически съд не може логически и открито на забрани публикуването му" .

Паринуш Сании казва, че "когато има голяма пропаст между личното и общественото, в този дисбаланс е истинската реакционност на една система, и че щастието когато пропаста е по-малка".

Затова и цената на щастието на жените в Иран е твърде висока.

Чуйте повече от интервюто на Ирина Недева в звуковия файл какво мисли писателката Паринуш Сании за жените, Иран, правата, политиката, и обществото и какъв е отговорът й на въпроса защо хора като иранците, които са толкова образовани и умни, на практика допускат обществото им да се управлява като диктатура.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Артис - фестивал на младите в изкуството

На 12 април от 19.00 часа в зала 9 на Национален дворец на културата   ще бъде открито четвъртото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства “Артис” .  Концертът “Фолклор и съвремие” е с участието на Ирина Георгиева – пиано, Милена Андреева – сопран и Георги Андреев – гъдулка -   блестящи изпълнители, чиято артистична..

публикувано на 10.04.25 в 17:36

"Кентаврите" на Стилиян Иванов - мистичен поглед към миналото

В събота - 12 април, от 20 часа българско време ще се състои световната премиера на документалния филм "Кентаврите". Това е 62-рата документална лента на режисьора Стилиян Иванов. Филмът е със субтитри на английски език и ще бъде достъпен за безплатно гледане в You tube канала на "Додо филм". "Той е продължение на поредицата за..

публикувано на 10.04.25 в 10:15
Лахав Шани - диригент

Лахав Шани - гордостта на училището за музика "Бухман-Мета" в Тел Авив

Не е често явление филхармония да получи званието почетен доктор от висше музикално училище? Това ще се случи през месец май в Тел Авив. Новината съобщиха на  юбилейния двайсети гала форум на Висшето училище за музика "Бухман-Мета" при Телавивския университет.  Нашите кореспондентки в Израел Феня и Искра Декало присъстваха на концерта под..

публикувано на 09.04.25 в 19:35
Радослав Шулц и Марио Хосен

Камерният оркестър на Баварското радио с първа изява в София

Фестивалите често дават шанс на публиката за незабравими преживявания. На 14 април в зала „България“, в рамките на 25-ото издание на Европейския музикален фестивал, срещата е с Камерния оркестър на Баварското радио, сформиран през 2000 г. от концертмайстора на прочутия Симфоничен оркестър в Мюнхен - Радослав Шулц.  След дебюта си миналата година..

публикувано на 09.04.25 в 19:12
Олга Дойкова

БНР продуцира нови студийни записи на цигуларката Олга Дойкова

По време на галаконцерта "Музикант на годината 2023" на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР екипът на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" връчи и ежегодната специална награда в подкрепа на млад талант в памет на дългогодишната водеща Олга Камбурова. Получи я младата цигуларка Олга Дойкова - възпитаничка на Национално училище за музикално и..

публикувано на 09.04.25 в 18:34
Смесеният хор на медиците

Хорът на медиците "Родина" чества 70-годишнина

Смесеният хор на медиците "Родина" и неговият диригент Мая Василева-Четрокова канят почитателите на хоровото изкуство на 9 април в зала "България" на голям празник по повод два юбилея: Хорът закръгля 7 десетилетия, а ръководителката му - 25 години творческа дейност. Входът е свободен. Смесеният хор на медиците „Родина“ е единственият хор в..

публикувано на 08.04.25 в 22:20

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 26-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от празничния пролетен концерт “65 г. Детски хор на БНР “ в Зала “България“ - Софийската национална опера и балет прибави в репертоара си чудесен нов спектакъл за малки и големи – мюзикъла..

обновено на 07.04.25 в 19:15