Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страна, която иска да развива туризма като ключова индустрия, трябва да се отнася по-добре с туристите

Снимка: БГНЕС


На края на туристическия сезон се правят равносметки, излизат статистики, организират се конференции. Преди да чуем равносметката на служебния заместник-министър на икономиката и енергетиката с ресор туризъм Бранимир Ботев, с която ще влезе в обществената дискусия "Дневният ред на България - национални цели и приоритети в туризма", да видим какви са разликите между митовете, служебните похвали и реалността в туризма.

Да, силни думи - ето защо.

Тъжни впечатления от българската туристическа индустрия споделиха пред репортерския касетофон на Ирина Недева две чужденки, които избраха да почиват на Боровец в края на лятото: Мирия Антониауду, гъркиня от Кипър, Никозия, която дълго време е работила в Европейски институции в Брюксел, и Хелън Ванесис, британка, която  живее в Кувейт, но пътува много. Само това лято е била в Сингапур, Тайланд, Гърция, Кипър и България.

Очаквахме, че хората работещи в сферата на услугите ще са по-позитивно и приятелски настроени спрямо туристите - казва Мирия Антониаду от Кипър и дава пример:  В нашия хотел нямаха карта на София. Питаме ги за карта на столицата им и те нямаха. Хората не са свикнали да се грижат за други клиенти освен българските. Има проблем с езика, хората не говорят английски. Вчера обаче разбрах, че хората, които говорят други езици напускат Боровец през лятото и отиват във Варна.

Защо обаче хората, които работят в сферата на туризма не изглеждат много радостни и позитивно настроени да посрещат туристи е въпрос, който озадачава чужденките. Според Хелън, британка от Кувейт, това да бъдат приветливи служителите на хотелите и на ресторантите, би трябвало да влиза в задълженията им.
 
Пред съседния хотел имаше прекрасно място за седене, с кресла. Бяха махнали обаче възглавниците, понеже по-рано беше валяло дъжд. Попитахме сервитьора дали може да седнем там, но той настояваше да седнем на някоя от масите и въпреки молбите ни не искаше да донесе възглавници, за да седнем на креслата. Все пак беше спряло да вали преди 3 часа и повечето места биха сложили обратно възглавниците. В крайна сметка донесе само една, така че трябваше да стоим двама души на една възглвница. А това все пак би трябвало да му влиза в задълженията.

Според Хелън възможно обяснение е те да не са обучени добре в сферата на услугите. 

Аз идвам от Кипър,
сподели Мирия Антониаду, а това е страна, където туризмът е от голямо значение за икономиката, нашето общество е в голяма степен ориентирано към услугите. Може би ние влагаме прекалено голямо усилие, но ако вие искате да привличате туристи във вашата страна определено трябва да научите заетите в сферата на услугите да са по-гостопроемни, по-приятелски настроени и услужливи, да дават необходимата информация, да се гордеят със страната си и сами да насочват туристите към места, които си струва да посетят.


Снимка

Гостенката от Кипър е критична и заради сравнението което прави с миналото:  Ако трябва да съм честна, била съм тук и преди, веднага след края на комунистическият режим и не виждам промяна в културата и отношението на хората. Изглежда ми така като че ли не са изминали толкова много години.

Чуждите туристки са озадачени и от това, че даже световни модели като практиката на туристичските автобуси, които обикалят културните забележителности в столицата са "побългарени" и съответно  не отговарят на очакванията им.

Така наречените "хоп-он хоп-оф" автобуси са туристически автобуси, които съществуват в много страни и идеята, че можеш да слезеш на определени спирки и след това да се качиш пак от там без да трябва да плащаш билет отново. Ние взехме такъв автобус в София, билетът струваше 20 лв, пътуването беше по-малко от час и ни казаха, че заради жегата няма да спират никъде. Даже и да бяхме слязли някъде, автобусът нямаше да дойде пак.



Озадачаващо, според техния кратък опит в София, е и това, че  информацията, която четеш в интернет или която ти дават по телефона се оказва некоректна. Например, виждаш, че автобусът, който не би трябвало да работи днес всъщност работи. Аз бях проверила, че би трябвало да работи само петък, събота и неделя, но работеше и днес така че, ние решихме да го вземем. След като се качихме обаче ни казаха, че е само 50 мин и в 12 на обяд е последният автобус за деня, а ние бяхме платили пълния билет.

Липсата на гъвкавост и адаптиране към променящите се атмосферни условия от служителите в туристическата индустрия също е проблем. Компенсирането на непълния курс и непълната услуга на туристическия автобус, например, би могло да остави по-добро впечатление, тогава когато услугата не е пригодена за жега или дъжд.

Ние взехме този автобус понеже, когато си в чужд град за няколко часа и не знаеш къде да идеш, това е може би най-добрия начин да видиш малко от града. Дали билетът е 10 или 20 лв в случая нямаше значение, но да щеше да направи по-добро впечатление ако бяха направили някакви отстъпка предвид съкратеният график за деня. Страна, която иска да развива своя имидиж, да развива туризма си, трябва да се отнася по-добре с туристите. Тук не виждаме много гъвкавост по отношение на това.

Хотели на час път от София в курорт Боровец, в които няма карти на София, туристически хон-он топ автобус, който не спира по спирки, защото е горещо, но не предлага по-ниска цена, ресторант, който отказва да настани, при напълно празно заведение, единствените си клиенти на терасата, защото сервитьорът го мързи да изнесе прибраните предния ден възглавници, независимо, че вече навън грее слънце и е сухо... и мрачни физиономии в сектора - чуйте в звуковия файл как отговаря на всички тези упреци служебният заместник-министър на икономиката и енергетиката с ресор туризъм Бранимир Ботев, който е на тази позиция още от предишното правителство.

Към отговорите на служебния министър допълваме и тези от интервюто на репортерката Мила Младенова с Георги Петков от БАТА - Българската асоциация на туристическите агенции.

Темата, разработена в предаването "Хоризонт до обед" можете да чуете в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ГКПП

Близо 20 километра достигна колоната от камиони на ГКПП "Капитан Андреево"

Близо 20 километра е вече колоната от тежкотоварни автомобили на ГКПП "Капитан Андреево". Турската митническа администрация спря да обработва тировете снощи заради въвеждането на нова информационна система за транзит. По график преминаването на камионите през границата трябваше да бъде подновено от 7:00 часа сутринта, но това не се случи заради..

публикувано на 17.11.24 в 17:51
Олаф Шолц

Шолц заяви, че не е получил индикации за промяна в мисленето на Путин за войната в Украйна

Германският канцлер Олаф Шолц заяви днес, че по време на петъчния му телефонен разговор с руския президент Владимир Путин не е получил индикации за промяна в мисленето на руския държавен глава относно войната в Украйна. Което не е добра новина, отбеляза Шолц. Шолц и Путин проведоха първия телефонен разговор от близо две години Преди да отпътува..

публикувано на 17.11.24 в 17:32

Представители на руската опозиция на протест в центъра на София

Представители на руската опозиция се събраха на протест в центъра на София. Проявата се провежда едновременно в няколко европейски града, сред които и столицата на Германия Берлин. Протестът е насочен срещу войната в Украйна.  Един от участниците в протеста Александър Танев заяви: "Сдружение за свободна Русия е сдружение на руснаци, които са избягали от..

публикувано на 17.11.24 в 17:28
Снимката е илюстративна, архив.

Трима леко пострадали при катастрофа в района на "Черния кос" край София

Трима души са пострадали леко при катастрофа на два автомобила, станала на в района на вилната зона "Черния кос" до Владая, в посока София. От МВР съобщават, че инцидентът е станал около 14:30 часа. На място са били изпратени екипи на Полицията, Пожарната и Спешна помощ. Двама от пострадалите са откарани в болница. Заради катастрофата..

публикувано на 17.11.24 в 17:13
Донка Михайлова

19 от общо 21 села в община Троян ще имат обновено улично осветление

Община Троян започва подмяна и  обновление на уличното осветление в още 16 села. Средствата са осигурени от Националния план за възстановяване и устойчивост и са в размер на почти 1,1 милиона лева.   С реализацията на проекта селата с модернизирано осветление в общината ще станат 19 от общо 21.  Кметът на Троян Донка Михайлова поясни какво се..

публикувано на 17.11.24 в 17:04
Част от оградата на българо-турската граница, архив.

Турските гранични сили са заловили каналджия и 41 нелегални мигранти, които се готвели да преминат у нас

В източния турски окръг Текирдаг е заловена група от 41 нелегални мигранти, които се готвели да прекосят по нелегални пътища границата с България, съобщи ТРТ Хабер, цитирана от БТА. Агенцията допълва, че групата е разкрита при операция на екипи на областната жандармерия в Текирдаг, на която е поверена охраната на турско-българската граница, съвместно с..

публикувано на 17.11.24 в 16:30
Говорителят на

При израелски удар в Бейрут е убит говорителят на "Хизбула"

При израелски удар по гъсто населен район в Бейрут е бил убит ръководителят на службата за връзки с медиите и говорител на "Хизбула" Мохамад Афиф, са заявили за "Ройтерс" два източника от ливанските сили за сигурност. Ударът е бил в квартал, където убежище са потърсили много хора, напуснали южните предградия на Бейрут. "Франс прес" съобщава, че..

публикувано на 17.11.24 в 16:05