Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цензура след падането на Стената - разговор за началото и края на вестник "Независимост"

В-к Независимост - изложба в Националната библиотека, ноември 2014г.,архив 1989
Снимка: Ирина Недева

Кой спря първия опит за независим печат, вестник Независимост, който започва съществуването си по стените на сградите в София като самиздат през ноември 1989г.?

Отговорът на този въпрос е съвсем ясен, казва издателят Ганчо Ганчев ден след откриването на изложбата с уникалните броеве на вестника в Националната библиотека.

​Точно на 18 ноември преди 25 години излиза първият независим вестник... в началото зависим единствено от куража на своите първи автори, матричния принтер на компютърния спец Емо и най-вече - от издателя Ганчо Ганчев, сам хуморист и син на писателя хуморист Марко Ганчев.

Снимка
Много от темите тогава приличат на днешните. Например  явлението "контра-митинг" е познато още в зората на демокрацията, когато по думите на Ганчо Ганчев комунистическата партия е владеела това упражнение до степен, контра-митингът да се проведе даже преди митинга, както става на 17 ноември когато БКП организира пред Народното събрание своите привърженици, ден преди обявения първи митинг на демократичната опозиция.

В началото вестник Независимост се прави на компютър "Правец" и това дава основание на шегаджиите да твърдят, че със сигурност поне в едно нещо Правец е дал добър резултат. Още по време на отпечатването на първия брой обаче матричният принтер отказва на третото копие, а тогава за да размножиш текст на копирна машина се иска спец-разрешение от началник. Затова на групата ентусиасти, които се заемат с печатното дело им хрумва да  залепят разпечатките на картони, които с въженца да закачат пред Полския център и до градинката Кристал, където са били бити активистите на Екогласност малко по-рано. Всяка седмица картоните и текстовете се сменят, лепилото е здраво, хората се събират на групи за да четат и вестник независимост остава непокътнат цяла зима въпреки, че е изложен на снега, вятъра и дъжда.

Снимка

По -късно вестникът започва да излиза в печатница "Димитър Благоев" като Ганчо ганчев и приятелите му закупуват сами хартията.... до момента, когато не получават разрешение да купят хартия точно защото това разрешение се дава от министър-председателя въпреки че Желязната завеса вече е паднала и страната е поела към демокрацията.

Точно три дни преди първите демократични избори вестник Независимост спира да излиза.

Снимка

Част от хората, които го правят тогава остават в журналистиката, като карикатуристът Чавдар Николов и фотографът Симон Варсано. Издателят Ганчо Ганчев по-късно намира тих пристан като библиотекар, а някой се отказват.

С ясна дата на раждането и на смъртта си тази история на първия опит за независим печат е наречена от писателя Деян Енев  с краткото определение -  “поучителна”, а е и кратка история.. Какво всъщност се случва с първия опит за независим печат и с вестник независимост ще разберете от разговора на Ирина Недева с Ганчо Ганчев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емануил Паташев

Емануил Паташев, "Каритас България": Водещият ни принцип е съхраняването на човешкото достойнство

Празниците са един особен момент, когато всеки се пробужда и иска да направи нещо добро , и някак от само себе си идва моментът на благотворителността. Това каза пред БНР Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас България". "Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" " Българинът има голямо сърце и дарява . .....

публикувано на 24.12.24 в 15:44
Храм

В най-стария католически храм в България часове преди Рождество Христово

В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му. Църквата е уникална с външната си каменна фасада . Строежът ѝ, воден от унгарски архитекти , започва през 1851 г. и продължава четири години. Две години по-късно поръчана и пристигнала от..

публикувано на 24.12.24 в 15:11

Дванадесет деца посрещат Бъдни вечер в Дома за лишени от родителски грижи в Пазарджик

Дванадесет деца ще посрещнат Бъдни вечер в Дома за деца, лишени от родителски грижи в Пазарджик. Сред тях има и сирийски деца, разделени от родителите им бежанци. Някои от тях ще се запознаят с християнските традиции за първи път. Социалното заведение от семеен тип в момента е истинският дом за децата. Повечето от тях  са изоставени от близките..

публикувано на 24.12.24 в 14:28

Очакване на Рождество с вяра в доброто и уважение към традициите

Светът е в очакване на раждането на Божия син, един от най-светлите и дълбоко смислени празници в християнството.  Празник, носещ послания за надежда, любов, смирение и спасение.  Празник, който ни напомня за важността на семейните ценности, споделеността и помощта към нуждаещите се.  "Празник, който не е само за получаване на подаръци, а за..

публикувано на 24.12.24 в 14:17

Очаква се космическата сонда "Паркър" да се доближи максимално до Слънцето днес

Космическата сонда "Паркър" се очаква да направи днес историческо постижение, като се доближи се максимално до Слънцето, предава Би Би Си. След като премина критичния праг и навлезе в слънчевата корона, сега сондата трябва да достигне на 6 002 000 километра от звездата, където никога досега не е приближавал космически апарат. В..

публикувано на 24.12.24 в 14:13
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10
Принцовете Филип, Павлос и Николаос на погребението на баща си Константин II в Атина, 16 януари 2023 г.

Опозицията в Гърция критикува гръцкото гражданство на синовете на бившия крал Константин

Гръцката опозиция реагира срещу получаване на гръцко гражданство от синовете на бившия гръцки крал Константин. Десет членове на семейството, включително децата и внуци на бившия крал Константин и семействата им получиха гръцко гражданство. Те декларираха, че зачитат конституцията на страната и републиканската система на управление...

публикувано на 24.12.24 в 14:03