Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята на една изчезнала общност - евреите от Карнобат научаваме от надгробните плочи казва изследователят д-р Цви Керен

Снимка: www.dw.de


Какво научаваме от мълчаливите надгробни плочи?

Тази седмица беше представена книгата " История на една изчезнала общност - евреите от Карнобат " в Центъра за култура и дебат "Червената къща".  Книгата е издадена на английски език от Американския научен център София и представя на практика резултатите от дългогодишното изследване върху еврейския некропол до Карнобат.

Авторът - Д-р Цви Керен е роден в София, но от малък живее в Израел и е член на кибуца Хар-Менахем.

В последните 20-тина години той изследва бъгарската еврейска общност и по-специално гробищата, които фотографира, картографира и документира. Той ръководи документирането и фотографирането на 200 хиляди документа от основните архиви в София и други градове. Цви Керен е редактор на "електронните досиета" на 34-те различни еврейски общности в България в Музея на Диаспората в Тел Авив. Като османист за първи път той се връща  в България след 1989г. за да прави изследвания на еврейските общности в рамките на Османската империя.

Тогава, в последния момент на научната си визита, той научава за малко известното еврейско гробище в Карнобат.  Какво става след това ще чуем от интервюто на Ирина Недева с д-р Цви Керен - авторът на изследването "История на една изчезнала общност- евреите от Карнобат".

От 1993г. до днес д-р Керен установява липсата на доста надгробни плочи в еврейския некропол. Установени и описани са близо 1000 на брой, но като се има предвид, че най-старата еврейска надгробна плоча е от 17 век, това е нереално малък брой за близо четирите века. Поради качествето на мрамора може да се предпложи, че много от надгробните плочи, особено по-красиво изписаните от тях са откраднати. 

Предполага се, че надгробни плочи от еврейското гробище в Карнобат са използвани в една от фурните в градчето, както и че отделни образци са били използвани в домакинствата и дворовете.

От останалите плочи обаче научаваме това, което иначе липсва като документи за изчезналата еврейска общност.

Първите евреи се заселват в Карнобат през 16 и 17 век когато това селище става клъчово комуникационно място в Османската империя. Еврейската общност не е многобройна, но на фона на също така малкото селище Карнобат е значителна. За жалост обаче не са запазени много документи, които да хвърлят светлина върху живота на еврейската общност. Причина за това е и унищожаването на синагогата през 60-те години на ХХ век по времето на управлението на БКП. Последните евреи напускат Карнобат с т.нар. "алия" - пътуването обратно към земите на предците преди и по време на създаването на държавата Израел през 1948г.

Косвени документи за еврейската общност са тези са участието на евреите от Карнобат във войните - Сръбско-българската, Балканската и Първата световна война.

Въпреки че евреите са се доказали като пълноценни български граждани, давали жертви по време на войните за родината си България, периодът на Втората световна война, когато България е съюзник с Третия райх на Хитлер се оказва труден за еврейските общности.

Семейството на самия явтор - д-р Цви Керен е изселено от родната София в Плевен. Деветгодишният тогава Цви Керен обаче още помни спомена за човешката подкрепа, което семейството му получава от българското семейство, при което се оказва настанено по време на изселването. Въпреки, че по закон евреите е трябвало да си плащат наем в местата където са пратени, българскато семейство Илиеви категорично отказва да взимат наем от изселеното еврейско семейство.


Съдбата отрежда на Цви Керен, който напуска България като малко момче, да живее в един от кибуците в Израел, и десетилетия по-късно да се върне като изследовател в страната, където се е родил.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Иран Масуд Пезешкиан

Инспекциите на ядрени обекти в Иран – след одобрение от съвета за национална сигурност

Върховният съвет за национална сигурност на Иран ще одобрява или отхвърля предварително всяка една инспекция на ядрени обекти в страната. Това произтича от закона за прекратяване на сътрудничеството с Международната агенция за атомна енергия, който вече е утвърден от президента Масуд Пезешкиан. Иран спира сътрудничеството с МААЕ Инспекциите..

публикувано на 03.07.25 в 07:49
Володимир Зеленски

Зеленски: Преговорите с Вашингтон за нова военна помощ продължават

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че преговорите между Киев и Вашингтон за нова американска военна помощ продължават, след като от Белия дом потвърдиха съобщенията в медиите, че Съединените щати спират част от оръжейните доставки за Украйна. "На работно равнище, Украйна и Съединените щати сега изясняват подробностите по въпроса..

публикувано на 03.07.25 в 07:40

Ферибот с десетки пътници потъна край остров Бали

Най-малко четирима са загиналите, след като ферибот с 65 души на борда потъна край индонезийския остров Бали, предаде Ройтерс, позовавайки се на местната издирвателно-спасителна служба. 38 са в неизвестност, а 23 - оцелелите, допълва агенцията. Спасителната операция е в ход, макар и да е възпрепятствана от силни течения и ветрове,..

публикувано на 03.07.25 в 07:39

"Политико": Подготвя се вот на недоверие срещу Фон дер Лайен

Срещу председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се подготвя вот на недоверие, съобщи "Политико".  В понеделник в Европейския парламент в Страсбург ще бъде свикан дебат за начина, по който тя ръководи Комисията, а самият вот е планиран за четвъртък, твърдят източниците на изданието. Така за първи път от 2014 г. насам..

публикувано на 03.07.25 в 07:31

В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов

В Берковица наградиха победителите в ученическия конкурс "Аз съм българче". В къщата музей "Иван Вазов" е подредена уникална изложба с пощенски марки с лика на Вазов. Проявите са част от инициативите в Берковица за официалното честване на 175-ата годишнина от рождението на Иван Вазов. Патриархът на българската литература е роден на 9 юли..

публикувано на 03.07.25 в 07:31

Правителството предлага линия на бедност от 746 лв.

Правителството предлага линията на бедност за следващата година да е 746 лева, като нарастването е със 126 лева или 19,7 процента. Към официалния праг на бедност законодателно са обвързани месечни и еднократни социални помощи, като те автоматично ще се повишат от началото на 2026 година.  Ще се разшири и обхватът на хората с право да получат..

публикувано на 03.07.25 в 07:25

Дебат по третия вот на недоверие към кабинета "Желязков"

В парламента ще се проведе дебат по третия вот на недоверие към правителството с премиер  Росен Желязков. Преди това депутатите ще се произнесат за прекратяването на пълномощията на Кирил Петков като народен представител. Заявлението си за оттегляне като депутат Кирил Петков внесе в понеделник, след като преди това подаде оставка и като..

публикувано на 03.07.25 в 07:21