При избора трябва да са водещи идеите за ВКС, но стратегията на евентуалния кандидат за управлението на съда не може да бъде отделена от общата стратегия за съдебната реформа в България. Трябва да се оценяват и двете неща, но различното мислене и идея по някои въпроси, които още са само стратегически, не мисля, че трябва да бъде в минус на който и да било от кандидатите. Това заяви в предаването "Неделя 150" Павлина Панова – кандидат за председател на Върховния касационен съд. За стратегията за съдебна реформа тя коментира:
Не смятам, че трябва да се прави отстъпление. Тези решения, които правителството предлага като начини за реализация на стратегията чрез разделянето на ВСС на две колегии, чрез създаването на някои постоянни комисии – аз самата намирам, че са много рационални и полезни. В крайна сметка това са идеи, които не съществуват в нашето обществено пространство и въобще в европейското обществено пространство от днес или от вчера – това са много стари идеи и ние имаме препоръки, отправени в тази насока. Това е идея, за която Европа отдавна е узряла, и аз не мисля, че трябва с лека ръка да се отхвърля. Мисля, че може би в парламента не трябва да се търси такъв голям консенсус, за да се приеме стратегията, а по-скоро трябва да се търси консенсус в конкретните мерки, чрез които тази стратегия ще се реализира. По-добре би било да останат идеите в стратегията. Конкретните мерки са изключително важни как ще бъдат реализирани, в каква насока и в какви темпове.
Когато става въпрос за такъв процес на избор на председател на ВКС, а и на всеки административен ръководител в съдебната система, е много важна публичността, откритостта, възможността целият процес да бъде наблюдаван, включително с неговите плюсове и минуси, недостатъци, да се чува и общественото мнение, и мнението на колегите, коментира Панова и добави: Това е процес, който интересува не само ВКС, но и интересува цялата съдебна система в България. Аз съм за това да има откритост, да има мнение. /…/ Не смятам, че гилдията се раздели. Мисля, че винаги е имало решимост и желание да се случват нормални, логични процеси в съдебната система и в частност във ВКС. Самият факт, че това изслушване на кандидатите пред Върховния съд беше пожелано от 51 от съдии на Върховния съд, че беше посетено от 46 от тях, очевидно сочи желание да бъдат съпричастни към този процес или най-малкото да имат поглед върху това какви кандидати се явяват за позицията.
Според нея се е състояла "битката" на концепции: Състезателността е в това двамата кандидати да бъдат изправени на равна основа и да изразят своята позиция по всички въпроси, които интересуват или обществото, или органа, който ще избира председателя, и най-вече съдиите, които този кандидат желае да ръководи.
Това, с което аз обогатих своята концепция и с което смятам, че тя е действително най-подходяща за бърза промяна на начина на работа на ВКС – това са конкретните мерки, които предлагам във всяка една от областите, които считам, че са приоритетни за работата на ВКС. Смятам, че една такава концепция не трябва да съдържа лозунги, общи пожелания, да преповтаря части от концепцията за стратегия на правителството. Трябва да съдържа проекция на всички тези цели, които се поставят стратегически върху конкретната работа и начините за реализация в самия ВКС. Предимствата на моята концепция са именно тези конкретни стъпки, практически мерки, които веднага могат да бъдат предприети за постигане на конкретни цели.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни. Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”. Официалното му откриване ще бъде в неделя. На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..
Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел. Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога". Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..
Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...
Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро. Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..
Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност". Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..
Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..
Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения. Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..