Атинската демокрация. Какво направиха атиняните? Нещо наистина много интересно. Гърците изобретиха изборите. Това е исторически удостоверен факт. Може би допуснаха грешка, но създадоха изборите! Кои били избирани в Атина? Магистратите не били избирани. Магистратите били назначавани чрез жребий или чрез ротация. За Аристотел, спомнете си, гражданин е този, който може да управлява и да бъде управляван. Следователно всеки е способен да управлява и за това се теглел жребий. Защо? Защото политиката не е работа на специалисти.
Тези думи от гръцко-френския философ Корнелиус Касториадис си припомня днес Европа след победата на гръцката радикална левица Сириза.
Днес в Социален център Аделанте е представянето на сборника "Проектът за автономия". Текстовете в сборника са на Корнелиус Касториадис, определян и като вдъхновител на бунта на студентите през май 68 година в Париж.
Защо Касториадис е важен за активистите от "Аделанте" почти 20 години след смъртта на Касториадис и какво ще научи човек, ако се интересува от пряка демокрация от този гръцко-френски философ е темата на разговора със съставителя на сборника Явор Тарински и издателя Петър Пиперков, който е инициатор и на сайта "Живот след капитализма".
През 1945 година Касториадис напуска Гърция и отива във Франция. Не се завръща на практика никога заради военната диктатура. Във Франция работи като икономист и директор на стратегически отдел в OECD. През1949-г. основава заедно с Льофебр списание «Социализъм или варварство» (Socialisme ou Barbarie). По това време се разделя както с троцкизма, така и с ортодоксалния марксизъм. От края на 80-те години на ХХ век преподава философия и обществени науки във Висшата школа за социални науки в Париж (Ecole des Hautes en Scientes Sociales).
Корнелиус Касториадис е интересен с това че, критикува както капиталистическата система, така и съветския режим и марксизма и сталинизма. За разлика от други френски леви интелектуалци, той няма особени илюзии относно съветския блок. Основателят на "Социализъм или варварство", Корнелиус Касториадис никога не се е заблуждавал от „народните републики” и „свободния свят” и ясно показва как източният (тоталитарен) и западният (фрагментарен) „бюрократичен капитализъм” контролират живота ни отвън, докато хората се съпротивляват и импровизират алтернативи, произтичащи от и сливащи се в „проект за автономия”, изисквайки свободно и равноправно демократично участие в определянето на своята съдба.
“Проектът за автономия” е първият по рода си сборник, съставен изцяло от текстове на Корнелиус Касториадис, който цели запознаването на българската публика с проекта за автономия - основна концепция в трудовете му. За него автономията означава състояние, в което хората сами създават собствените си закони и институции (едновременно на индивидуално и на социално ниво) чрез пряка демокрация и напълно осъзнават, че самите те са тези, които правят това, а не някоя външна сила (Бог, предци, историческа необходимост и т.н.).
Освен за почитателите на идеите за пряка демокрация разговорът в студиото на "Хоризонт до обед" е интересен и за тези, които се питат колко важен е за Гърция и съвременните тенденции там философът, бивш троцкист, теоретик на автономията Касториадис и дали неговите идеи вдъхновяват хората, които сега например застанаха зад Сириза.
Според събеседниците особено актуална в български контекст е мисълта на Касториадис, че Бюрокрацията винаги е враг на демокрацията.
Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора ще получи 1 милион лева за изграждане на инсултен център. Той ще е първият в Югоизточна България, а средствата са отпуснати от държавния бюджет с правителственото постановление, обнародвано в края на миналата седмица в Държавен вестник. Повече от..
За масово разпространение на сезонен вирус в Банско алармираха местни медици. Лекарствата за лечение за гастроентерит в местните аптеки свършиха. Стотици жители и гости на Банско са потърсили помощ в Спешния център през последните три дни. Всички са със симптоми на сезонен вирус, характерен с повръщане, разстройство, повишена температура и..
Тази сутрин в 7,35 часа местно време почина папа Франциск. Роден в Буенос Айрес през 1936 година в семейство на италиански имигранти от област Пиемонт, той поема по пътя на свещенчичеството през 1958 г. Бе избран за папа през 2013-а година. Посетил е 67 държави от всички континенти, включително и България. Почина папа Франциск..
Не трябва да се отива в Западнитe покрайнини само за празници и фестивали. Това каза на тръгване от Босилеград, където през целия ден беше гост на международния детски фестивал "Великденско яйце", председателят на Народното събрание Наталия Киселова. Каза го минути, след като се качи при уникалния храм с килийно училище в с.Извор, като обеща..
Репортаж на Мая Райнова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Пазарджишкият храм-паметник "Успение Богородично" е единственият в страната, в който има пощенска кутия за молитви към Свети Серафим , софийски чудотворец. Кутията има кръгъл отвор, а до нея е поставена малка маса с хартия и химикал - за пълно улеснение на посетителите. След изписване на съкровеното желание, писмото се навива на руло и се..
Тежък инцидент в Габрово - 6-годишно дете е паднало от терасата на дома си на 6-ия етаж в жилищен блок на ул. "Видима", информират от Дирекцията на полицията в града. Детето е с множество фрактури по главата и тялото. По първоначални данни е контактно. Случаят се разследва.
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..