Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кино Одеон обяви извънредна нощна прожекция на филма "Раната" на Фатих Акин след премиерата на книгата му "В клинч" тази вечер

Раната, филм на Фатих Акин
Снимка: София филм фест (http://siff.bg)
Заради огромния интерес към най-новия игрален филм на германския режисьор от турски произход Фатих Акин кино Одеон обяви извънредна нощна прожекция. Тя ще започне в 23.00 часа и ще приключи в малките часове. Причината е, че е напълно разпродаден салонът за редовната прожекция, която ще последва представянето на книгата "В клинч", издадена от Колибри. Последният филм на Фатих Акин е един от акцентите на София филм фест тази година.

Има ли в автобиографичната му книга отговор на въпроса какво кара един млад германски режисьор от турски произход да се обърне кам раната на арменския геноцид от 1915г.? На този въпрос отговаря Владо Трифонов - отговорен редактор на поредицата за кино в издателство Колибри и директор на филмотечното кино Одеон.

Няма как в книгата да намерим този отговор, каза Владо Трифонов, защото е писана малко преди Фатих Акин да се заеме с "Раната".

Затова пък можем да чуем секунди от интервюто, което самият Фатих Акин дава на група журналисти след премиерата на "Раната" във Франция. 

Исках да разчупя мълчанието, защото не се говори много за това, което се случва с арменците в Турция през 1915г. Доскоро, ако говориш за това, можеше да пострадаш. Темата беше заглушена - казва Фатих Акин.

Фатих Акин е от най-изявените режисьори на своето поколение. Първия си голям успех постига с филма „Срещу стената“, за който печели „Златна мечка” в Берлин през 2004 година. Филмите му Солино“, „Храна за душата“, „На прага на Рая“ и „Музиката на Истанбул“, а сега и "Раната" го правят един от най-значимите кинотворци.

Как става така, че всеки филм на Фатих Акин придобива собствена душа? Какво мотивира талантливия германски режисьор да се върне назад към корените си в Турция и да запази едновременно свободата да я критикува и да съпреживява магията на майчината си земя? Какви отговори на това вечно пътуване между Босфора и Илба намираме в книгата и във филмите на Фатих Акин? И защо е толкова важна музиката за Акин?

Това са въпросите, на които ще чуете отговорите в интервюто на Ирина Недева с Владо Трифонов в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Георги Янков

Ректорът на НХА проф. Георги Янков подреди юбилейна изложба

Ректорът на НХА проф. Георги Янков представя своя юбилейна изложба, озаглавена "Неоренесанс". Изложбата е позиционирана в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Такава юбилейна изложба предполага равносметка, ретроспекция . Решихме обаче, че може да бъде представена и с чисто нови работи , разказа той пред БНР. Сред творбите са плакати..

публикувано на 08.11.24 в 09:59
Проф. Нева Кръстева

Смесеният хор на БНР партнира в авторски концерт на Нева Кръстева

На 7 ноември от 19 часа в концертната зала на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ Смесеният хор на БНР ще участва в авторски концерт на Нева Кръстева. Програмата включва „Victimae paschali laudes“ за орган, „Отче наш“ от „Литургия на Св. Йоан Златоуст“ за глас и орган, „In memorias exire“ за пиано, орган и ударни и специалният акцент - „Реквием..

публикувано на 06.11.24 в 15:25
Пламена Мангова и Райнер Хонек

Райнер Хонек и Пламена Мангова гостуват на "Софийски солисти"

Българската публика ще има шанса да присъства на първото съвместно музициране на двама забележителни изпълнители - австрийския цигулар Райнер Хонек, дългогодишен концертмайстор на Виенската филхармония, и пианистката Пламена Мангова, която има впечатляваща международна кариера като солист и камерен музикант.  Двамата са в София по покана на камерния..

публикувано на 06.11.24 в 12:48

"Небесното войнство" - поглед нагоре от Юлиян Табаков

От днес до 1 декември в Топлоцентрала можем да се срещнем с "Небесното войнство" на художника Юлиян Табаков. С изложбата завършва поредицата "Виждам те". "Имам някакво мое търсене, което е някаква граница между духовно и материално. "Небесното войнство" е една от трите серии и със собствено заглавие във "Виждам те". За първи път единствено и..

публикувано на 06.11.24 в 12:13
Проф. Борислава Танева

Малки пианисти ни въвеждат в приказния свят на Борислава Танева

Фондация "Арденца", организатор на Международния конкурс за пианисти непрофесионалисти "Vivapiano", кани всички заинтригувани от клавирното изкуство за деца - педагози, изпълнители и родители, на концерт под надслов "В приказния свят на Борислава Танева". Той ще се състои на 6 ноември от 18:00 часа в залата на Съюза на българските композитори в..

публикувано на 06.11.24 в 12:07
снимка: личен архив

The Chainsmokers, Iggy Pop, Alvaro Soler ще участват на фестивала "Colours of Ostrava 2025"

Тази година за първи път присъствах на фестивала „Colours Of Ostrava“ по покана на организаторите от Чехия, състоял се от 17-ти до 20 юли в областта Долни Витковице. Мястото е известно с изоставената фабрика за стомана, днес превърнато в празник на музиката и различните видове изкуства в четирите фестивални дни. Още от първия миг бях поразена..

публикувано на 06.11.24 в 10:27
Насаме с незабравимите - 45 срещи

Виолета Цветкова и нейните 45 срещи с незабравимите

Виолета Цветкова разказва за срещите си с някои от най-големите имена на българския културен небосклон в книгата " Насаме с незабравимите - 45 срещи". "Правех тези срещи повече от 30 години като журналист.  Връщах се към тях отново и отново. Всички тези хора вече не са сред нас. Понякога си поплаквах, понякога се смеех.  Никой от тях не..

публикувано на 05.11.24 в 15:37